Izvor: Večernje novosti, 20.Apr.2015, 15:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CG: Sedma sila na kolenima
PODGORICA - Crnogorsko novinarstvo prolazi najteži period od osnivanja, a sloboda izražavanja nikada nije bila "tanja" kao danas, što potvrđuje izveštaj Reportera bez granica koji je Crnu Goru smestio na 114. mesto. Marijana Camović, predsednica Sindikata medija, u razgovoru za "Novosti" kaže da napretka neće biti sve dok zaposleni budu ćutali i radili šta im se kaže. Na pitanje zbog čega je to tako odgovara: - Strah da će ostati bez posla je veliki motiv da nastave sa ćutanjem, što >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << je pogrešno. Istraživanje OEBS-a pokazuje da veliki broj novinara u Crnoj Gori svakodnevno radi po deset sati, a neki čak i 15! Prema podacima Centralne banke, više od 15 medija ima blokirane račune. Loši uslovi poslovanja ne smeju biti uzrok nehumanog tretmana zaposlenih u medijima. A upravo to se dešava u većini redakcija. * Da li slična sudbina čeka lokalne novine i elektronske medije? - Pre više od deset godina Zakonom o medijima je zabranjeno da država ima u vlasništvu štampane medije. Uprkos tome svi znamo da je "Pobjeda" do pre nekoliko meseci bila državna i sve nas koštala desetine miliona evra. Dobro je što predloženim nacrtom zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima nije menjan član koji omogućava državi i lokalnim samoupravama da budu vlasnici lokalnih radijskih i televizijskih stanica, kao što je to urađeno u Srbiji, ali opštine bi morale bolje da vode računa o medijima koji zavise od njih. Najgori, ali ne i jedini primer je Radio Berane, gde se zaposlenima duguje 11 zarada. * Ko je kriv što je autoritet novinarskog posla srozan na najnižu granu? - Političkim partijama odgovara da kontrolišu medije, vlasnici medija iz ličnih interesa to im dozvoljavaju i u takvoj situaciji niko ne vodi računa o standardima profesije. Tu su i interesi krupnog kapitala, povlađivanje oglašivačima, blaćenje političkih protivnika, međusobni obračuni medija. Novinari i novinarke ne mogu biti glavni krivci za stanje u kojem se nalazi profesija jer oni ne kreiraju politiku medija niti im je dozvoljeno da na nju utiču.Njihova je jedina odgovornost što ćutke pristaju na takav tretman.NEMOĆ DRŽAVE - Nije sve što se napiše i objavi u nekim novinama novinarstvo. Činjenica je da je u slučaju "Informera" država pokazala nemoć da zaštiti žrtvu, iako je imala mehanizme, tako da ne verujem da bi i neke dodatne izmene Zakona o medijima same od sebe mogle sprečiti neki novi medijski linč - kaže naša sagovornica. * U parlamentu će se glasati o predloženom zakonu o elektronskim medijima. - Sindikat medija je u septembru prošle godine predložio set mera kojima bi se moglo popraviti jako loše stanje. Apelovali smo da se medijskom sektoru pomogne na način na koji je to rađeno kada su u pitanju metalska, građevinska i nautička industrija. Sudeći po dugovima koje imaju elektronski mediji, predstavnicima države bi trebalo da je jasno da oni nisu u stanju da izmiruju obaveze prema Radio-difuznom centru i Agenciji za elektronske medije i da te namete treba smanjiti. Takođe, trebalo bi sankcionisati medije koji ne proizvode sopstveni program iako imaju tu obavezu. Građane ali i državni budžetmnogo više košta gašenje medija i zatvaranje radnih mesta, nego što bi državne finansije koštale mere za koje se zalažemo. SKUPŠTINA EVROPSKE FEDERACIJE NOVINARA - Sindikat medija Crne Gore će prvi put biti domaćin godišnje Skupštine Evropske federacije novinara koja će se prvih dana juna održati u Budvi. Doći će više od 70 delegata, predstavnika sindikata i novinarskih udruženja, koji zajedno predstavljaju organizaciju koja okuplja više od 320.000 zaposlenih u medijima širom Evrope. Evropska federacija novinara je ukazivanjem poverenja Sindikatu medija stavila do znanja da sve što radimo ima težinu ali i da nismo sami u pokušajima da popravimo uslove u kojima rade zaposleni u crnogorskim medijima - najavljuje Marijana Camović.
Nastavak na Večernje novosti...



