Izvor: B92, 02.Jun.2008, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CG: Protiv korupcije u obrazovanju

Podgorica -- Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Centar za monitoring (CEMI) predstavili su projekat borbe protiv korupcije u obrazovanju, prvi te vrste u Crnoj Gori.

Projekat koji se realizuje uz pomoć nemačke vlade fokusiran je na borbu protiv korupcije i "ličnih veza" na univerzitetu, saopšteno je na konferenciji za novinare.

Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljkarević je ukazala da korupcija u visokom obrazovanju "nije dovoljno prepoznata kao problem" >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i da istraživanja ukazuju da studentska populacija "korupciju doživljava kao društveno prihvatljivo ponašanje".

Uljarević je navela da projekat obuhvata istraživanje o rasprostranjenosti korupcije na univerzitetu i u srednjim školama, izgradnju kapaciteta studentskih organizacija "koje treba aktivnije da se uključe u suzbijanje te pojave", kao i edukaciju srednjoškolaca i nastavnika na prepoznavanju problema.

"Istraživanja ukazuju na sve veću percepciju građana o rasprostranjenosti korupcije u obrazovanju, te da je oko 40 odsto studenata crngorskog univerziteta direktno ili indirektno učestvovalo u nekom vidu korupcije", kazao je ivršni direktor CEMI-ja Zlatko Vujović.

Vlada Nemačke je kroz Pakt stabilnosti za Jugoistočnu Evropu odvojila oko 90 hiljada evra za realizaciju ovog projekta.

Ambasador te zemlje u Crnoj Gori, Tomas Šmit, kazao je da nemačka vlada veruje da su "nužne promene u poštovanju postojećih zakona, normi i pravila", i ukazao da u društvu koje teži Evropskoj uniji "svi moraju da budu jednako tretirani".

Šmit je ukazao da nemačka vlada "investira" novac u ovaj i slične projekte, jer "veruje u evropsku budućnost crnogorskog društva".

On je izrazio uverenje da će projekat "Borba protiv korupcije u obrazovanju" doprineti "boljim uslovima na univerzitetu i unaprediti kvalitet obrazovanja u Crnoj Gori".

Prvi nalazi istraživanja o zastupljenosti korupcije na univerzitetu trebalo bi da budu poznati u septembru.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Projekat borbe protiv korupcije u obrazovanju

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 02.Jun.2008

U Crnoj Gori je počela javna rasprava o sukobu interesa u vršenju javnih funkcija koja će trajati 15 dana. Kako je saopšteno iz Vlade u nacrt su ugrađeni relevantni međunarodni standardi iz oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije i pranja novca. Korupcija u crnogorskom obrazovanju...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.