Izvor: B92, 14.Jul.2011, 20:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bugarska: Lustracija za diplomate
Sofija -- Visoke funkcije bugarskog Ministarstva inostranih poslova više neće moći da obavljaju agenti državne i vojne bezbednosti.
Bugarski poslanici usvojili su tzv. lustracijske tekstove u zakonu o diplomatskim službama.
Za novi zakon glasali su poslanici vladajuće koalicije GERB i poslanici opozicione Plave koalicije, dok je protiv zakona glasala bugarska levica.
Bivši saradnici DB-a koji sada obavljaju javne dužnosti u misijama u inostranstvu biće smenjeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i premešteni na druge službe u bugarskom MIP-u.
Budući kandidati za diplomatske funkcije moraće da dostave pismenu saglasnost Komisije za dosijee o obavljenoj proveri.
Bugarska komisija zadužena za otvaranje dosijea komunističkih tajnih službi objavila je listu od 75 imena ljudi koji su sarađivali sa tim službama.
Na spisku su bili i aktuelni bugarski ambasadori u inostranstvu, a pošto je predsednik Georgi Prvanov odbio da potpiše ukaz o njihovom povlačenju, oni su pozvani na poduže konsultacije u Sofiji, gde će ostati do isteka mandata.
Njihove funkcije preuzeli su otpravnici poslova.







