Biće šljiva za rakiju

Izvor: Politika, 08.Sep.2009, 23:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Biće šljiva za rakiju

Višegrad – Do pre dvadesetak godina šljiva požegača na gornjodrinskom području od Višegrada, uzvodno prema Goraždu, Rudom i Čajniču, pa do Foče bila je najzastupljenije izvozno voće. Samo sa područja višegradske župe hladnjača u Novom Goraždu je otkupljivala oko hiljadu tona ovog voća, koje se izvozilo na zapadnoevropsko tržište.

Rat i velike migracije stanovništva naprosto su opustošili ovdašnja sela, a voćnjake pod šljivom i ostalim voćem napale >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su biljne bolesti.

Malobrojna su domaćinstva u kojima su se zadržali mlađi žitelji gde su voćna stabla još rodna. Zbog prisustva šarke i rod ovdašnje šljive požegače varira, od godine do godine.

Prema prvim izveštajima sa terena, ovogodišnji rod plavih plodova je solidan, posebno na području Rudog i Višegrada. Beležimo ovih dana berbu šljiva u Koritniku kod Višegrada, u domaćinstvu porodice Radoja Vasića.

– U gajbe odvajamo trgane plodove za kupce iz Sarajeva. Sve ostalo tresemo i spremamo u kace za rakiju, a biće i za pekmez – kaže Vasić i dodaje da je cena kilograma trganih šljiva 45 feninga, a onih za rakiju od 20 do 40 feninga, u zavisnosti od toga da li kupac pomaže pri branju.

Dakle, predstojeće jeseni u gornjodrinskom kraju proradiće kazani za pečenje rakije, a što se tiče izvoza ovog voća, to je za sada samo nedostižan san i sećanje na nekadašnja vremena.

S. Heleta

[objavljeno: 09/09/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.