BiH iz ugla američkog vojnika 1996.

Izvor: B92, 12.Nov.2012, 13:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH iz ugla američkog vojnika 1996.

Sarajevo -- Bosna je sumorna, deca prose i biće rata čim mi odemo, napisao je jedan američki vojnik 1996, tokom boravka u Bosni i Hercegovini, piše portal Klix.ba.

Autor pisma je Metju Levi Ejmot koji je pismo o njegovom gledanju na situaciju u BiH nakon završetka rata poslao svojoj baki Šarloti. On je u tom pismu napisao da je bio smešten u Olovskim Lukama, malom mestu gde žive primitivci koji koriste zaprežna kola ili hodaju peške.

Ejmot na početku pisam objašnjava >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << baki gde se zapravo nalazi, istakavši da je stacioniran na Balkanu i da je zanimljivo iskustvo doći do dela sveta koji je tako dugo bio neprijateljski.

"Naš sadašnji položaj je u Olovskim Lukama. Nalazimo se u muslimanskom delu, a zona razdvajanja je na istoku. Ta linija razdvaja Srbe i Bošnjake i pomaže u sprečavanju nastavka njihovog bezobzirnog razaranja. Područje je podeljeno, kuće su spaljene i na sve strane se vide tragovi vatrenog oružja. Ovde (Olovske Luke) ima vrlo malo ljudi, a oni koji žive tu su siromašni i primitivni. Do odredišta hodaju pešice ili zaprežnim kolima prevoze seno i pokućstvo. Veoma je brdovito i snežno", naveo je on u pismu dodavši da se ne usuđuje ni pecati s obzirom na to da je sve minirano.

Baki je napisao i da živi u šatoru koji deli sa još 14 osoba, a zadatak mu je bio, kako je napisao, d ode do 47. bataljona koji je udaljen otprilike dva sata i uzme gorivo i ulje, a zatim da ga distribuira unutar njihovog bataljona.

"Jedina stvar koja mi smeta ovde su deca koja stoje na ulici i traže hranu. Stvar je u tome, što je većina ta dece uhranjena i dobro odevena, a pokušavaju dobiti nešto džabe. Sumnjamo da bosanska vojska plaća tu decu da uzmu naše obroke i odnesu ih njima. Takođe, mislim da se oni i dalje naoružavaju i regrutuju još ljudi. Nakon što mi napustimo BiH oni će ponovo ratovati", naveo je američki vojnik u pismu svojoj baki.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Američki vojnik u BiH: Biće rata čim odemo

Izvor: Kurir, 12.Nov.2012

Bosna je sumorna, deca prose i biće rata čim mi odemo, napisao je jedan američki vojnik 1996, tokom boravka u Bosni i Hercegovini..SARAJEVO - Američki vojnik Metju Levi Ejmot poslao je 1996. godine psimo svojoj baaki Šarloti pismo o njegovom gledanju na situaciju u BiH posle završetka rata.  On...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.