Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Okt.2009, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BiH: Neproglašeni protektorat i zarobljena država
BIJELJINA - Stanje u BiH se sa punim pravom može nazvati: neproglašeni protektorat i zarobljena država - a instrumenti za nastanak i održavanje takvog stanja su takozvana `bonska ovlašćenja` i `instalisano pravosuđe, kojima se sprečava samoodrživost i razvoj BiH - upozorava se u stavovima Vlade Republike Srpske (RS), objavljenim na zvaničnom sajtu Vlade.
"Mnogo toga je urađeno u dobrom smeru, ali dugogodišnje delovanje OHR-a kao samoproglašenog autoriteta koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zasenjuje i samog visokog predstavnika, koji jedino ima mandat iz međunarodnog ugovora, drži BiH u svojevrsnom zarobljeništvu. Takvom delovanju OHR-a pogoduje neugroženi mir u BiH, bez obnove neprijateljstava, pa ti službenici nesmetano ostvaruju interese vlastite održivosti kao i održivosti strukture koju su stvorili kao paralelnu vlast, mimo međunarodnog ugovora, mimo Ustava BiH i zakona suverene zemlje, kao što je BiH", ističe Vlada Srpske.
OHR i država po meri Bošnjaka
U tekstu se navodi da, "koristeći svoju poziciju, OHR kreira stavove međunarodne zajednice o BiH, pre svega kroz pripremu i kominikee zasedanja sada već samo Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira, jer se taj Savet nije sastao još od 2000. godine".
"Drugi segment su izveštaji koji se dostavljaju Savetu bezbjednosti UN, po kojima je stanje u BiH i nakon 14 godine mira i dalje pretnja miru, pa se po inerciji ovi izveštaji razmatraju po Glavi 7 Povelje UN. OHR neprestano izmišlja principe, uslove, zahteve, ciljeve, reforme, obaveze, koji se ne mogu ispuniti ili su objektivno stvar dugoročnih procesa vezanih za trajno pomirenje i poverenje. Neispunjavanje toga onda služi kao razlog za ostanak OHR-a, a BIH se na taj način održava u stanju beskonačne privremenosti.
To zarobljavanje BiH moguće je dokazati analizom brojnih segmenata delovanja OHR-a, ali se najbolje ilustruje korišćenjem takozvanih `bonskih ovlašćenja` i pravosuđa na nivou BiH, ustanovljenog aktima visokog predstavnika, mimo određenja po Ustavu BiH, koji je istovremeno i Aneks 4. međunarodnog ugovora", navodi se u stavovima Vlade RS.
"Da je pre deset godina preovladao stav da ostanu jedino strane vojne snage kao garant mira, BiH ne bi imala drugog puta osim unutrašnjeg dijaloga, kompromisa i dogovora" - navodi se u stavovima Vlade RS i dodaje da bi "za deset godina takav proces sasvim sigurno donio daleko više stabilnosti, zajedničkih projekata, međunacionalnog poverenja, a dobrim delom eliminisao bi međunacionalne tenzije koje opstaju i rastu zbog uverenja da će strani faktor arbitrirati u korist jednih protiv drugih".
Nažalost, ističe se u stavovima Vlade, i posle 1999. godine i konstatacija o nedelotvornosti strane uprave u BiH, nastavljen je defile visokih predstavnika - Pedija Ešdauna, Kristijan Švarc-Šilinga, Miroslava Lajčaka i Valentina Incka.
"Od početka misije međunarodne zajednice u BiH - njen civilni deo: visoki predstavnik i njegove brojne kancelarije brižljivo su stvarale i uzgajale kulturu zavisnosti, bespomoćnosti i straha. Nije to jednako bilo raspoređeno na sva tri konstitutivna naroda. Za Bošnjake je bila rezervisana zavisnost, što oni i danas najviše manifestuju, tvrdeći da `OHR ne može otići, dok ne reši stanje u BiH, da bi mogao svoja ovlašćenja preneti na domaće vlasti`- kako to neprestano traži Sulejman Tihić.
Drugim rečima, OHR mora ostati dok ne stvori državu po meri Bošnjaka. Uz zavisnost od stranaca, Bošnjaci su gajili i podanički mentalitet, a ilustracija tome je i delovanje Tihića u slučaju smene ministra bezbednosti Tarika Sadovića, koji tvrdi da je smenjen na osnovu zahteva američkog ambasadora u BiH Čarlsa Ingliša i Rafija Gregorijana, prvog zamenika visokog predstavnika. To Sadović zove prvorazredenim diplomatskim skandalom.
Sudska logika: Srbi krivi za 7300000 žrtava
Pojedini hrvatski političari ponekad se pridruže zahtevima za ostanak OHR-a, izražavajući time nezadovoljstvo položajem Hrvata u FBiH, koja je nastala kao Muslimansko-Hrvatska Federacija. Bespomoćnost i strah su uglavnom bili namenjeni Srbima i ponešto Hrvatima. Time je OHR jasno odredio svoj odnos prema ravnopravnosti naroda u BiH, ocenjujući Muslimane-Bošnjake žrtvama, a Srbe krivcima. Hrvati su bili negde između, a zapravo su platili cenu prvo stvaranja hrvatske države, a potom evroatlantskih integracija Republike Hrvatske", ističe se u stavovima Vlade Srpske, koji se tiču OHR-a.
Tačnost odnosa međunarodne zajednice prema Srbima lako se može ilustrovati brojem smena srpskih funkcionera na raznim nivoima vlasti, kao i godinama zatvora na koje su suđeni za ratne zločin - stoji na sajtu Vlade RS - Srbima je presuđeno 1.132 godine zatvora, Hrvatima 146, a Bošnjacima 41 godina.
"Prema tim relacijama, Srbi su dobili 27 puta više godina zatvora od Bošnjaka. Ako su toliko krivi Srbi, onda bi to značilo da srpskih žrtava i nije bilo u prošlom ratu, jer je ukupan broj žrtava u BiH oko 100.000, od čega su Srbi u broju stradalih oko jedne trećine. Svaki zločin i svaka žrtva za porodice stradalih su nemerljivi, i ne mogu se iskazivati samo računicama. Ipak, jezikom brojeva, godine zatvora za Srbe bi odgovarale za 7.300.000 žrtava za koje su krivi Srbi. Takva nesrazmera pokazuje osnovnu nameru: Da se putem suđenja za ratne zločine piše istorija i određuje karakter rata u BiH", navodi se u stavovima Vlade Srpske i dodaje:
"Prema njihovim optužnicama i presudama, ispada da je sve bila agresija na Bošnjake, a Srbi su bili agresori koji su se sami ubijali, spaljivali, zatvarali u logore, proterivali. Kada se videlo da nema nikakve namere da pravosuđe u BiH procesuira i zločine sa početka rata i kada je pravosuđe Republike Srbije pokrenulo postupak - lavinu optužbi pokrenuli su bošnjački političari i mediji. To zovu pravosudnom agresijom. Oni smatraju, dakle, da treba samo Srbe krivično goniti, a zločinci iz reda Bošnjaka su heroji odbrane protiv agresora. To nije pravda i nije pomirenje, već nove podele i nepoverenje među narodima u BiH".
"Sa OHR-om i institucijama BiH koje nisu konstituisane na ustavan i zakonit način traje agonija BiH, koja se time sve više udaljava od preko potrebnog međunacionalnog poverenja i ostvarivanja zajedničkih interesa radi izgradnje zajedničke budućnosti", zaključuje se u stavovima Vlade Srpske i ocenjuje da "podržavanje takve nelegalne aktivnosti sa bilo čije strane BiH udaljava od EU".
"Taj OHR-ov neproglašeni protektorat, paralelna vlast sa paralelnim strukturama, odražava nelegalno stanje kao proizvod nepravnog mešanja u ustavno-pravni poredak BiH. To je kočnica, zategnuta na putu BiH ka stabilnosti i međunacionalnom poverenju i kreiranju zajedničkih interesa", konstatuje Vlada RS.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









