Izvor: RTS, 30.Nov.2016, 18:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Austrijski sud dovodi u pitanje proterivanje migranata u Hrvatsku
Upravni sud Austrije doveo je u pitanje proterivanja izbeglica u Hrvatsku na osnovu Dablinskog sporazuma. Organizacije koje se bave pružanjem pomoći izbeglicama smatraju da su nadležne vlasti obavezne da zaustave deportacije.
Sud kome su izbeglice podnele žalbu zbog najavljenog deportovanja, izrazio je sumnju u praksu proterivanja, pozivajući se na zahtev Slovenije upućen Evropskom sudu, da se utvrdi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da li je prolazak izbeglica balkanskom rutom, bio ilegalan ili ne, pošto je putovanje migranata kroz Srbiju i Hrvatsku " bilo organizovano od strane država".
Advokat Ronald Frivirt smatra, da sve dok Evropski sudu ne donese odluku po ovom zahtevu, proterivanja iz Austrije treba budu zaustavljena.
Prema njegovim rečima pre proterivanja, a na osnovu odluke Upravnog suda Austrije, mora se utvrditi, da li je osoba na koju se deportacija odnosi stigla u Austriju "organizovano ili ne".
Ministarstvo unutrašnjih poslova, pak smatra da stav saveznog suda ne obavezuje.
"Mi u odluci Upravnog suda ne vidimo nikakvo dejstvo na administrativnu praksu", poručuje portparol Ministarstva Karl Hajnc Grundbek, ali dodaje, da u svakom individualnom postupku, treba uzeti u obzir, ono što je izneo Upravni sud.
Grundbek je rekao da će Ministarstvo, za sada, nastaviti proterivanja u Hrvatsku.
Prema podacima Ministarstva trenutno je u Austriji otvoreno oko 2.000 postupaka za proterivanje u Hrvatsku, a oko 300 osoba je ove godine, do oktobra, vraćeno u Hrvatsku.
Organizacije koje se bave pružanjem pomoći izbeglicama sada vide nadu da bi mogli da vrate u Austriju izbeglice koje su proterane u Hrvatsku.











