Izvor: RTS, 23.Jun.2022, 19:32

Albanija, Majk Pens u sedištu Mudžahedin-e Kalka

Nekadašnji američki potpredsednik Majk Pens doputovao je u Albaniju, gde prisustvuje svečanosti koju organizuje kontroverzna iranska organizacija Mudžahedin-e Kalk, koju vlasti u Teheranu smatraju terorističkom. MeK tvrdi da je iranski režim odgovoran za smrt 120.000 ljudi. Islamska republika ovu organizaciju smatra izdajničkom i odgovornom za smrt više od 10.000 ljudi.
Majk Pens poslednji je u seriji nekadašnjih visokih zvaničnika SAD, koji se >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pojavio na događajima koje organizuje kontroverzna grupa iranskih disidenata - Mudžahedin-e Kalk. Pens je u petak stigao u Albaniju, gde su posle sudara sa proiranskim milicijama, sklonjeni pripadnici ove organizacije.

Bivši potpredsednik SAD je sa suprugom stigao u Drač, gde se već godinama nalazi centar Mudžahedin-e Kalka, objavila je na Tviteru supruga lidera te organizacije, Merjam Radžavi.
Posle niza sukoba sa čelnicima Islamske republike pripadnici Mudžahedin-e Kalka rasuli se širom sveta, te glavnu bazu, uz pomoć Amerikanaca, uspostavili u prilično tajanstvenom kompleksu koji je pre desetak godina nikao nedaleko od Drača.
Serija događaja poslednjih godina, uključujući proterivanje iranskih diplomata i prilično maglovite optužbe o planiranju napada na ovo sedište iranskih disidenata, dramatično je pokvarila odnose Teherana i Tirane, pa je Ali Hamnei, početkom 2020. godine, Albaniju nazvao „malom, ali zlom evropskom državom u kojoj američki elementi sarađuju sa iranskim izdajnicima i kuju planove protiv Islamske republike".
Pre Pensa, na skupovima Mudžahedin-e Kalka pojavljivali se Džon Bolton, Majk Pompeo i Rudi Đulijani, u čijim su se maglovitim vizijama budućnosti sveta upravo čelnici Mudžahedin-e Kalka pojavljivali kao budući lideri Irana.
Revolucionari, izdajnici, teroristi i saveznici - organizacija Mudžahedin-e Kalk (Narodni mudžahedini Irana), za nekoliko decenija i uz silne kontroverze, prošla je put od vrha koplja Islamske revolucije do izgnanstva u Albaniji, uz par kontroverznih usputnih stanica u Iraku.
Osuđeni su na život u egzilu jer ih vlasti u Teheranu terete za smrt 12.000 ljudi, koji su stradali u akcijama koje su pripadnici Mudžahedin-e Kalka, posle progona iz Irana početkom osamdesetih godina, organizovali prvo u saradnji sa režimom Sadama Huseina, a zatim Amerikancima i navodno Izraelcima. Čelnici ove organizacije, pak, tvrde da je u njihovim upadima stradalo više od 50.000 Iranaca.

Na koncu složenog puta su, u nedostatku kakvih boljih opcija, utočište potražili u Albaniji, koja od privremenog smeštaja postala permanentni dom za oko 3.000 Iranaca. Oni su se u Draču, na obali Jadranskog mora, skrasili posle ozbiljne diplomatsko-pravne gimnastike u Vašingtonu i serije dogovora američkih diplomata sa vladama Saljija Beriše i Edija Rame.
Vođa organizacije, Masud Radžavi nije viđen još od 2013. godine, pa zapadne obaveštajne službe zaključuju da je mrtav. U međuvremenu, ključna ličnost pokreta postala je njegova supruga Marjam Radžavi, koja je u zapadnoj Evropi i Americi uspela da dobije podršku desničara i neokonzervativaca, rešenih da kad-tad napadnu Iran. 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.