Seksi greška prirode

Izvor: Mondo, 21.Nov.2018, 09:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Seksi "greška prirode"

Zašto su ženske grudi tako velike?

Grudi dolaze u različitim oblicima i veličinama, ali jedno im je zajedničko: karakteristične su za ljudsku vrstu. Više od 5.000 vrsta sisara naseljava planetu, a opet, homo sapiens je jedina forma života sa "trajnim" grudima, kod ženskog pola. I iako ima (mnogo) onih koji misle da je ova anomalija (iz perspektive prirode i funkcionalnosti) seksi, pitanje i dalje stoji: zašto žene imaju toliko velike grudi? Da li je to greška u evoluciji?
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << />
Kod ženki svih drugih sisara, tokom ovulacije ili perioda dojenja grudi privremeno porastu. Sasvim u skladu sa svrhom - da stvaraju mleko. I, kad mleko nestane, nestaju i grudi. Ali, ovo nije slučaj kod žena, čije se grudi formiraju u pubertetu, a ne u trudnoći (iako u trudnoći porastu još malo).

Dakle, u jednom trenutu evolucije, nešto se promenilo. Pitanje je samo zašto.

Grudi i zdravlje

Grudi ponekad mogu biti toliko velike da ženi izazivaju bolove u leđima, i zbog toga se ponekad rade i operacije smanjenja dojki. U 2016, više od 61.000 žena u Americi odlučilo se na ovu intervenciju. A ponekad, nažalost, grudi mogu biti i izvor velike opasnosti po zdravlje: rak dojke pogađa oko milion i po žena širom sveta, a interesantno je da nije toliko čest kod drugih primata. Moguće objašnjenje je to što rizik od ovog tipa kancera raste s godinama, a drugi primati ne žive dovoljno dugo da bi taj rizik postao ozbiljan. Ili je možda u pitanju razlika u tkivu dojke, nauka još nema konačan odgovor.

Biolog Tim Karo je 1987. dao pregled sedam postojećih teorija na ovu temu. Jedna od njih je da grudi, ovakve kakve su kod žena, omogućavaju dojenje bebe "s kuka", tako da majka ima više mogućnosti da još nešto radi za to vreme, jer joj je jedna ruka slobodna. Ali, ova teza ne objašnjava zašto se grudi ne povlače kad žena prestane sa dojenjem.

Možda najpopularnije objašnjenje ponudio je još Čarls Darvin, a kasnije ga razradio zoolog Dezmond Moris, 1967, u knjizi "The Naked Ape". Moris ovde sugeriše da su grudi evoluirale u simbol seksualnosti, da bi nadomestile crvenu, napupelu regiju koja je u vreme ovulacije kod ostalih primata vrlo uočljiva… Kad su naši daleki preci počeli da hodaju uspravno, polni organi žene više nisu bili uočljivi, tako da muškarci nisu mogli da znaju kada je žena ušla u doba polne zrelosti (pričamo o davnim, davnim vremenima), i možda su se grudi formirale kao neka vrsta "zamenskog signala", prenosi IFL Science.

I, ova teorija prično dobro objašnjava zašto grudi devojčicama počinju da rastu u pubertetu, ali ne i zašto se zadržavaju i posle menopauze…

Pa, da razmotrimo stvari "izbliza". Velika razlika između grudi kod žena i dojki drugih sisara je što kod ljudi one imaju mnogo više masnog tkiva. I to masno tkivo popunjava dojku, dajući joj prepoznatljiv oblik.

Naravno, grudi u današnje vreme imaju i svoje mesto u kulturi i društvu, mogu da učine da se žena oseti poželjnom, slobodnom, moćnom. Pomogle su u izgradnji velikih (poslovnih) imperija, prosto zahvaljujući moći da privuku pažnju… I tu su da ostanu.

Jeste li zadovoljne svojim grudima?Koliko pažnje posvećujete svojim grudima? (ANKETA)

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.