Izvor: B92, 11.Dec.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prva žena-nobelovac iz Afrike
Stokholm -- Nobelovu nagradu za mir za 2004. dobila je Vangari Muta Matai, borac za ljudska prava i zaštitu životne sredine iz Kenije.
Ona je prva žena iz Afrike koja je dobila tu nagradu. Vangari Muta Matai je osnovala pokret "Zeleni pojas" koji je u Africi zasadio na milione stabala i kaže da je drvo postalo simbol demokratije.
"Iako se, prvobitno 'Zeleni pojas' bavio sađenjem drveća i nije se konkretno bavio pitanjima demokratije i mira, postalo je jasno da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ključni problemi u životnoj sredini ne mogu biti rešavani bez odgovarajućeg demokratskog rešenja. Drvo je tada postalo simbol borbe za demokratiju, borbe protiv korupcije i uništavanja okoline. Pozivam lidere svih zemalja, naročito one u Africi, da omoguće veći prostor za demokratiju, da grade pravedno i slobodno društvo u kojem kreativnost i energija svih građana mogu slobodno da se razvijaju", rekla je Vangari Muta Matai na ceremoniji dodele nagrade.
Vangari Muta Matai se poslednjih 30 godina aktivno zalaže za prava žena u Africi, smanjivanje korupcije i zaštitu životine sredine.





