Izvor: B92, 23.Apr.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Panonsko more ispod Tašmajdana

Beograd -- Beograđani će možda uskoro moći u centru grada da posmatraju morska stvorenja u jedinstvenom akvarijumu.

Preduzeće za podvodna istraživanja "Viridijan" najavilo da bi za mesec do dva dana mogla početi igradnja prvog morskog akvarijuma u Beogradu, i to u podzemnim pećinama ispod parka Tašmajdan.

Predstavljajući projekat izgradnje 50 podzemnih akvarijuma sa oko 1.000 kubnih metara vode, direktor "Viridijana" Zoran Lilić rekao je da je bi to bio jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od najlepših akvarijuma u Evropi. "Oživećemo san o povratku Panonskog mora do Beograda. Projekat će biti više od izložbenog prostora, u prirodan ambijent pećina stavićemo više od 900 morskih stvorenja. Koliko znam, niko pre kod nas nije pokušao da iskoristi na ovaj način jedan ovakav prostor", rekao je Lilić.

Ministarstvo turizma Srbije i Skupština Beograda podržali su projekat na kome je "Viridijan" radio preko devet godina, a Lilić je rekao da je izgradnja akvarijuma vredna više od 110 miliona dinara, ali da je tačan iznos poslovna tajna.

Prema njegovim rečima, pored do sada 95 odsto pribavljenih potrebnih tehničkih dozvola još se samo čeka građevinska dozvola, za specifičan projekat koji će kada zaživi postati smernica i standard za korišćenje sličnih prostora u Srbiji u turističke i druge svrhe. "Ovakav projekat je nepoznanica u našem pravnom sistemu, ali nadamo se da će će za do dva meseca sva administrativno-tehnička projektovanja biti gotova da možemo da krenemo u radove. Gotovo da smo sigurno na samom kraju pripremnih radova na projektu i na samom početku izgradnje", rekao je Lilić.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.