Izvor: B92, 04.Sep.2008, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otkriven obelisk star 1.700 godina

Aksum -- Otkriven je kameni obelisk star 1.700 godina koji su Italijanski fašistički okupatori odneli 1937. godine.

Obelisk je vraćen na svoju istorijsku lokaciju u drevnom gradu Aksumu na severu Etiopije. Ovo nacionalno blago vratila je italijanska vlada Etiopiji pre tri godine a inženjeri Ujedinjenih nacija su pomogli da se postavi na svoju originalnu lokaciju u Aksumu, nekadašnjem centru trgovačke imperije.

Opljačkan tokom italijanske invazije Etiopije 1937. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godine, granitni kamen visok 24 metara i težak 160 tona, italijanski fašistički vođa Benito Musolini je postavio na jednom trgu u Rimu.

U zemlju je vraćen 2005. godine ali se čekalo sa postavljanjem dok naučnici ne istraže podzemne pogrebne odaje i kraljevske arkade koje su tu nađene i koje je koristilo nekoliko dinastija pre hrišćanske ere.

Hiljadu godina pre Hrista, Aksum je bio grad legendarne Kraljice od Sabe i centar Aksumske civilizacije, kao jedne od najvećih u antičkom svetu.

Savremeni Etiopljani se smatraju potomcima ove kraljevine.

Arheološko nalazište u Aksumu se zbog svoje istorijske vrednosti nalazi od 1980. godine na listi Svetske baštine UNESCO-a.

Ceremoniji je prisustvovalo na hiljade Etiopljana.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.