Od heklera do pekara: Stare i nove istine o životu Luke Bojovića i jedno pitanje – šta posle Španije?

Izvor: Luftika.rs, 09.Dec.2022, 12:18

Od heklera do pekara: Stare i nove istine o životu Luke Bojovića i jedno pitanje – šta posle Španije?

Kroz životopis Luke Bojovića (49) mogla bi da se ispiše istorija srpske mafije. Odrastao je u uglednoj beogradskoj porodici – majka je bila univerzitetski profesor, a otac direktor prestoničkog zoo-vrta. Tek što je Luka stasao za ličnu kartu, zemlja u kojoj je rođen se raspala.
Ispaljeni rafali, prolivene suze i krv protegli su se u daleku budućnost i obeležili čitav njegov život. Luka Bojović je postao vojnik, delinkvent, saradnik Državne bezbednosti, pekar, vođa kriminalnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << klana, begunac, poslastičar, zarobljenik, slikar, osvetnik…
Ovaj čovek poznaje više mrtvih nego živih, sudbina mu je retko kada zavisila od policijske istrage, ali je uvek zavisila od političke odluke, piše poznata novinarka Jelena Zorić u svom tekstu koji je objavio nedeljnik Vreme.
Misterija je kako i zašto baš sada Luka Bojović, označen kao vođa Novog zemunskog klana, izlazi iz španskog zatvora – hapšen je u februaru 2012. u Valensiji i osuđen na 18 godina zbog držanja oružja, oko 600.000 evra u stanu i falsifikovanog pasoša.
Dve trećine kazne ističu mu u februaru 2024. godine, ali su navodno Španci odlučili da ga proteraju u Srbiju pre toga. Ne zna se na osnovu kog pravnog leka su doneli takvu odluku, navodi se u tekstu.
Podseća Jelena Zorić na jedan interesantnu podudarnost koja baca sumnju kod svih onih koji teško da veruju u slučajnosti, naročito u poslovima između kriminalaca i državnih struktura.
„I baš pre neki dan, kako se saznalo za povratak Luke Bojovića, u medijima se iznebuha pojavila vest da je bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović teško obolela, te da bi najbolje bilo da lečenje nastavi možda negde u inostranstvu, daleko odavde…
Podsetimo, Hrkalovićeva je optužena da je manipulisala dokazima u korist Bojovićevih neprijatelja, ali i da je bila upoznata sa podacima o pratnji i prisluškivanju njegovih najbližih saradnika, koji su ubrzo potom ubijeni.“
Pored poznatih priča o Lukinim ratnim danima u jedinici Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića Arkana, te pucnjavama po beogradskim kafićima sa ondašnjim gradskim kriminalcima, u tekstu se može pročitati i malo poznato priča o Lukinim pekarskim danima.
„Luka Bojović postao je mladi privrednik i u srcu Vračara otvorio je pekaru sa uvek svežim hlebom i kroasanima. Međutim, prema svedočenjima njegovih bližnjih, inspekcija mu nije dala mira i ubrzo su mu objasnili da “od hleba nema hleba”.
Kažnjavali su ga gotovo svakodnevno, razlog bi bio, na primer, kifla je teža nego što standard propisuje… Prema tvrdnjama policijskih zvaničnika, Bojović se ubrzo, umesto testa, opet uhvatio oružja.
Proglašen je vođom Novog zemunskog klana, te je optužen da je skrivao ubice na premijera Đinđića, ali i nastavio da likvidira ljude sa spiska označene kao zaverenici u ubistvu Arkana.“
Paralelni sudski postupci u Srbiji i Španiji praćeni su brojnim kontraverzama, a pre nego je srpsko tužilaštvo obustavilo sve postupke protiv Luke Bojovića, on se jednom prilikom čak obratio našim medijima sa optužbama na račun srpkog ogranka Interpola zbog podmetanja lažnih dokaza.
“Srpski Interpol poslao je Špancima lažnu DNK tvrdeći da je moja. Njima u srpskoj policiji nije cilj istina, već samo da naprave frku”, rekao je tada Bojović.
Printscreen Mala deca u Srbiji znaju da su naši političari, bezbednosne službe i kriminalni krugovi tri prsta iste ruke, te Jelena Zorić u tekstu podseća i na reči sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića koji je 2010. godine kao funkcioner tada sveže političke opcije pod imenom SNS govorio o navodno naručenom ubistvu Tomislava Nikolića po nalogu njihovog nekadašnjeg šefa i kuma Vojislava Šešelja.
„Naime, u jesen 2010. je tadašnji lider Srpske napredne stranke i vođa opozicije Tomislav Nikolić optužio Luku Bojovića da je po nalogu Vojislava Šešelja iz Haga pripremao atentat na njega.
Navodno, Šešelj je hteo da se osveti Nikoliću jer je napustio Srpsku radikalnu stranku i sa Vučićem osnovao SNS. Sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a tada jedan od vođa naprednjaka, za medije je septembra 2010. izjavio: ‘Ako me pitate da li je moguće da do toga dođe, reći ću da nije nemoguće. Postoji osnovana sumnja da je Šešelj to naredio, a da je Bojović trebalo da sprovede u delo.'“
Prema podacima do kojih je došao nedeljnik Vreme ovu informaciju je srpskim istražiteljima dao uhapšeni zemunac Miloš Simović.
Vučić je o ovome govorio i par meseci pred čuvene izbore 2012. godine.
„Kao zamenik šefa SNS-a rekao je da će otkriti javnosti ko je još 2008. upozorio Luku Bojovića da napusti zemlju. Navodno je o svemu pismom obavestio i specijalnog tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića da se jedan od najviših državnih funkcionera sastajao s Lukom Bojovićem neposredno pred njegovo bekstvo iz Srbije.
Prema tvrdnjama naprednjaka, u tom dopisu Vučić je ‘jasno naglasio’ ime i prezime tog funkcionera koji se krajem 2008. u kafiću ‘Prive’ u Njegoševoj 63 sastajao s Bojovićem neposredno pred njegovo bekstvo i da je o tome svedočila jedna osoba koja je na izdržavanju kazne.“
Iako se u javnosti tada najčešće pominje ime Ivice Dačića, kao osobe koja je upozorila Bojovića, ubrzo je sklopljena koalicija između SNS-a i SPS-a i više se o tome nije javno govorilo.
Vučić je jednom prilikom, upitan da li je Dačić umešan u ovaj slučaj, samo kratko rekao: „Sačekaću razgovor s tužiocem i onda ćemo vam odgovoriti ili on ili ja.”
Vlast je preuzeta od strane SNS-a, Nebojša Stefanović dobio je MUP, a tada se pojavljuje i još jedno poznato ime – Dijana Hrkalović.
„Ono što govori o direktnoj povezanosti državnih struktura sa mafijaškim likvidacijama jeste podatak da su kavčani, Belivukovi ljudi i vračarci bili godinama nedodirljivi, policija je ignorisala sva njihova zlodela.
Eto, nikome nije palo na pamet da ih, do nekoliko meseci pred hapšenje, prati i prisluškuje. A policajci koji bi se usudili da ih istražuju ili uhapse bili bi proganjani, hapšeni, smenjivani i medijski satanizovani da su saradnici klana Bojović, poput inspektora Dejana Jovića.“
Inspektor Jović, koji je prema zvaničnim izveštajima preminuo od koronavirusa, bio je meta upravo Dijane Hrkalović.
„Podsetimo, medijsku satanizaciju, kada je inspektor Jović uhapšen u montiranom procesu, prema rečima urednika tabloida, naložila je upravo bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović.
Istovremeno, gotovo sve žrtve bliske Bojoviću neposredno do likvidacija bile su praćene i prisluškivane.
Praćen i prisluškivan bio je i advokat Dragoslav Ognjanović, i to od maja 2018. kada se, u jednoj piceriji na Vračaru, sreo sa osobom koja je već bila pod policijskim nadzorom, kumom Bojovića, Dragoslavom Galetom Miloradovićem“, navodi se u tekstu.
Tema ovog razgovora bila je između ostalog i državna sekretarka u MUP-u Dijana Hrkalović.
„Tokom tog susreta, kako se navodi u optužnici kojom se Hrkalovićeva tereti za trgovinu uticajem, oni su razgovarali baš o Dijani. Između ostalog i o tome kako uklanja dokaze za slučajeve ubistva koje je počinio Belivukov klan.
Bivša državna sekretarka se tereti da je naredila da se uklone delovi snimaka i transkripata u kojima se spominje ona.
Inače, nekoliko dana pošto je snimljen taj razgovor, Dragoslav Miloradović je ubijen ispred svoje auto-perionice u Mirijevu, a nekoliko meseci nakon toga ubijen je i advokat Dragoslav Ognjanović.
Uprkos iskazima brojnih svedoka okrivljenih, posle hapšenja Belivuka, ubice Miloradovića i Ognjanovića do danas nisu pronađene.“
Nedavno je nastala prava medijska drama zbog međusobnih optužbi Nebojše Stefanovića i Dijane Hrkalović, ali se sve ubrzo, kao po direktivi, umirilo i otišlo u neki drugi plan.
„Još veći šok u javnosti nas­tao je kada je Hrkalovićeva, posle izlaska iz pritvora, bivšeg ministra policije Nebojšu Stefanovića optužila za niz drugih krivičnih dela. Tada je Sektor unutrašnje kontrole MUP-a, baš po nalogu Tužilaštva, saslušao Stefanovića.
Međutim, mnogi mediji kao svojevrsnu poruku upućenu njegovim protivnicima shvatili su to što je Nebojša Stefanović u zgradu SUK-a ušao u društvu advokata Gorana Pejića, koji je sa advokatom Dragoslavom Mišom Ognjanovićem bio prijatelj i sa njim delio kancelariju sve dok Ognjanović nije ubijen u julu 2018.“, piše Zorić.
Ona zaključuje sa pitanjima zašto baš sada Bojović izlazi iz zatvora te ima li država za njega još neki specijalni zadatak.
„Šta će Luka Bojović posle zatvora u Španiji? Da li je radi nekog ‘specijalnog zadatka’ sa robije izašao dve godine ranije, pre nego što je odslužio dve trećine kazne i time stekao uslov za prevremeno puštanje na slobodu?
Svakako, on je sada slobodan čovek, ali i jedan od najiskusnijih u kriminogenom svetu na Balkanu. O saradnji sa DB-om ima više iskustva nego ijedan šef trenutno zaposlen u BIA, a ne manjka mu ni veština u ratnim sukobima.
Doduše, ne manjka mu ni neprijatelja. Pojedini izvori “Vremena” tvrde da u Srbiju dolazi po pasoš i da obiđe grobove, te da će se potom uputiti… Negde, u toplije krajeve…
Drugi spekulišu da bi mogao da postane nečiji novi projekat za ‘specijalne operacije'“, zaključuje Zorić.
Izvanredan tekst u celosti možete pročitati klikom OVDE.
Luka Bojović posle 10 godina u Španiji stigao u Srbiju, sa aerodroma otišao kao slobodan čovek

Nastavak na Luftika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.