
Izvor: Politika, 31.Avg.2012, 23:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neka svet vidi slike Srbije
„Wiki loves monuments” projekat, od danas do 30. septembra, organizuje foto-konkurs na globalnom nivou, u koji se uključio i ogranak iz naše zemlje
Postoje milioni istorijski i kulturno značajnih spomenika i građevina širom sveta, a ipak, za mnoge od njih na internetu ne postoje fotografije koje su slobodne za korišćenje. Ove važne strukture su često nepoznate većini ljudi koji ni nemaju priliku da ih posete.
„’Wiki loves monuments’ pruža način pomoću >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << koga volonteri širom sveta mogu da prikažu kulturna dobra svojih zemalja i, putem „Vikipedije”, sa svima podele ove slike.” Ova izjava Lodevika Gelaufa, inicijatora i jednog od osnivača „Wiki loves monuments” projekta, možda i najbolje objašnjava razloge zbog kojih je pre tri godine, doduše samo u Holandiji, osmišljen pilot-projekat kojim su pozvani tamošnji ljubitelji fotografije da objektivom ovekoveče spomenike i građevine od istorijskog i kulturnog značaja za njihovu zemlju. Odziv je bio veliki i od 2011. godine poziv se proširio na sve evropske zemlje. A ove godine, kada se akcija proširila na globalno selo, u akciju se uključila i „Vikimedija Srbije” i pozvala ovdašnje autore da pošalju fotografije nekog od 2.410 registrovanih nepokretnih kulturnih dobara.
– O uspehu i značaju „Wiki loves monuments” projekta najvernije govori podatak da je prošle godine u njemu učestvovalo 18 zemalja Evrope, i da je tom prilikom prikupljeno 168.000 fotografija. Ove godine broj zemalja učesnica je udvostručen i, naravno, očekuje se i znatno veći broj fotografija. Selekciju i odabir će vršiti šestočlani žiri, sastavljen od stručnjaka iz relevantnih oblasti, kao što su fotografija, arhitektura i istorija, među kojima će se naći Dragoljub Zamurović, Goran Malić i Miloš Jurišić. Očekujemo da, od danas do 30. septembra, do kada je konkurs otvoren, stigne bar 1.000 fotografija, a najuspešnije čekaju nagrade – poručuje Tamara Petrović iz „Vikimedije Srbije”.
Na nacionalnom nivou biće odabrano 15 najboljih od kojih deset nastavlja „borbu” za neku od nagrada na globalnom nivou.
Prvonagrađeni autor na nacionalnom nivo dobija vaučer u vrednosti od 35.000 dinara za kupovinu foto-operme, drugonagrađeni eksterni hard disk, dok će treća nagrada biti pretplata na „Nacionalnu geografiju” i USB.
Nagrade na globalnom nivou nešto su veće – prvonagrađeni autor osvaja put u Hongkong i učešće u „Vikimaniji 2013”, dok osvajač druge nagrade dobija 400 evra. I sve tako do 50 evra za autora fotografije koja je zauzela deseto mesto po mišljenju žirija.
Tokom narednih mesec dana svi koji žele da učestvuju na ovom konkursu mogu da pošalju koliko hoće fotografija, bez obzira na vreme kada su nastale, jedini je uslov da fotografije beleže jedno od navedenih (2.410 registrovanih) nepokretnih dobara.
– Krajem oktobra biće proglašenje 15 pobedničkih fotografija, a u novembru će biti i izložene, najverovatnije u Domu omladine u Beogradu – kaže Tamara Petrović.
S. Č.
objavljeno: 01.09.2012.