Kursna razlika pojede dan odmora

Izvor: Mondo, 22.Jun.2019, 11:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kursna razlika "pojede" dan odmora

I ovog leta, turističke aranžmane građani Srbije plaćaju po paprenom cenovniku banaka. Najjeftinije letovanje zbog kursnih razlika skuplje je bar desetak evra.

Tek kad pomislimo da smo našli pravu destinaciju za odmor ovog leta, zadovoljni smo što možemo da priuštimo taj aranžman, sledi nova računica.

I ove godine će svi koji putuju van zemlje izgubiti na kursnoj razlici jer odmor uplaćuju po višem, paprenijem kursu određene banke sa kojom sarađuje agencija. >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << A to nas na najjeftinijem letovanju "košta" barem desetak evra po putniku, pišu "Novosti".

Što skuplji aranžman, to veći trošak na kursnoj razlici.

Teško je utvrditi ko od raspona na kursu dinara i evra ima više koristi, banke ili agencije, ali svaki aranžman za inostranostvo skuplji je od reklamiranog.

"Moj put na Skjatos je trebalo da košta 500 evra, ali kad sam sve platio ispalo je da je cena aranžmana 525 evra", kaže za "Novosti" Milovan S. iz Beograda. "Za mene i ženu to je 50 evra, a priznaćete da to nije malo para. Ne znam ko je za to odgovoran, ali znam da to ide na moj račun."

Večiti problem, ko je kriv - turistička agencija ili banka sa kojom oni posluju, očigledno još dugo neće biti rešen. Jer još nije u planu donošenje uredbe kojom bi cena inostranog aranžmana bila izražena samo u dinarima, ili obračunata po srednjem kursu Narodne banke Srbije.

"Građani imaju pogrešnu percepciju da ih neko krade ili da im otima", objašnjava za ovaj list Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije.

"Suštinski, i kad bi cena aranžmana bila u dinarima, isto bi ih koštalo, jer bi agencije računale po višem kursu, jer one posle po tom kursu kupe devize. Ne vidim šta je sporno. Možda bi aranžmani kada bi bili u dinarima bili za nijansu skuplji. To jeste bila ideja, ali samo za aranžmane koji se realizuju u Srbiji. Tada se računa srednji kurs po Narodnoj banci Srbije."

Prema njegovim rečima, čak i kada bi agencije morale cene da predstave u dinarima, sigurno bi uračunale viši kurs.

"Niko normalan ne radi posao da bi bio u gubitku", kaže Seničić. "Na kursnim razlikama zarađuju najviše poslovne banke, a ne turističke agencije."

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

UPLATE ZA TURISTIČKE ARANŽMANE: Kurs "krade" dane odmora

Izvor: Večernje novosti, 22.Jun.2019

Građani Srbije i ovog leta turističke aranžmane plaćaju po paprenom cenovniku banaka. I najjeftinije letovanje zbog kursnih razlika skuplje bar desetak evra TEK kad pomislimo da smo našli pravu destinaciju za odmor ovog leta, zadovoljni što možemo da priuštimo taj aranžman,...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.