Izvor: Kurir, 19.Maj.2011, 11:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HORMON OCITOCIN KRIV ZA POSTPOROĐAJNU DEPRESIJU
BAZEL - Trudnice koje imaju nizak nivo hormona ocitocina podložnije su razvoju postporođajne depresije koja se javlja u istom procentu kako kod majki koje doje, tako i onih koje ne doje, pokazali su rezultati švajcarskog istraživanja objavljenog u časopisu "Neuropsihofarmakologija" (Neuropsychopharmacology).
Naučnici su došli do tog otkrića merenjem nivoa ocitocina u krvi grupe žena tokom poslednjeg tromesečja trudnoće, preneli su francuski mediji.
Ocitocin je hormon >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << koji dovodi do kontrakcije materice tokom porođaja i stimuliše proizvodnju mleka za dojenje.
Ispitivanja obavljena na životinjama su pokazala da "ocitocin" ima ulogu i u pojačavanju povezanosti između majke i deteta.
Sada je, kako ističu stručnjaci, potrebno obaviti dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo da li promena nivoa "ocitocina" tokom trudnoće može da doprinese sprečavanju postporođajne depresije koja pogađa 19 odsto žena nakon porođaja.






