Izvor: B92, 21.Jul.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica spuštanja na Mesec

Beograd -- Pre 35 godina prvi čovek je stupio na Mesec.

"Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo", izgovorio je pre tačno 35 godina Nil Armstrong, prvi čovek koji je stupio na Mesec i boravio na njemu dva sata i 21 minut, posle čega se vratio na svemirski brod "Apolo 11". Brod je na put krenuo iz svemirskog centra "Kenedi" u Floridi 16. jula 1969. u 13:32.

U orbiti oko Zemlje proveo je dva sata i 33 minuta, posle čega su ponovo uključeni motori kako bi brod dobio dodatno ubrzanje i savladao gravitaciju Zemlje za let ka Mesecu. Za sletanje prve zemaljske letelice na Mesec izabrano je mesto nazvano "More tišine", zbog prostranog i ravnog terena.

Оpširnije u Temi B92.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.