Evo zašto se plašimo zmija i paukova

Izvor: Mondo, 24.Nov.2017, 20:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evo zašto se plašimo zmija i paukova

Nisu krivi roditelji. Bar ne zato što su nam davali loš primer.

Foto: Guliver/Getty images, Thinkstock

Nedavno sprovedeno istraživanje sugeriše da se strah od paukova i zmija javlja jako, jako rano, mnogo pre nego što uopšte možemo da budemo svesni da su određene vrste otrovne.

U studiji objavljenoj u stručnoj publikaciji Frontiers in Psychology navodi se da bebe već sa šest meseci počinju da se plaše ovih stvorenja, uprkos tome što niti znaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << o čemu se radi, niti su svesne da ove životinje mogu da budu opasne.

Bebama, naravno, nisu pokazivali prave paukove i zmije, već fotografije ovih životinja, ali je primećeno da se bebama šire zenice kad im se pokaže slika, što sugeriše da ti prizori izazivaju strah.

Istraživanje je sprovedeno na Institutu Maks Plank u Nemačkoj, a obuhvatalo je dva eksperimenta.

U prvom je učestvovalo 16 beba starih šest meseci, kojima su pokazana dva seta fotografija - u jednom su bile slike paukova i cveća, u drugom slike zmija i riba, odabrane tako da izgledaju slično.

Roditelji su sve vreme bili sa bebama, ali su nosili neprozirne naočare, tako da oni nisu mogli da reaguju na fotografije, što je isključilo mogućnost da na neki način utiču na reakcije svoje bebe.

Da bi se izmerila reakcija beba na slike koje su im pokazivane, korišćena je tehnologija koja omogućava da se prati pogled i izmeri dilatacija zenica.

Ispostavilo se da su se zenice beba širile u proseku 0,14 milimetara kad bi im bili prikazani paukovi, a svega 0,03 milimetra na slike cveća.

Kad su u pitanju zmije i ribe, zenice su se širile u proseku 0.16 milimetara.

Da bi utvrdili o čemu se radi, i da li je u pitanju prosto činjenica da bebe više interesuju životinje od insekata i cveća, malo su promenili uslove tokom sledeće faze eksperimenta.

Ovaj put, učestvovale su 32 bebe starosti šest meseci, a pokazivane su im slike zmija i riba.

Ispostavilo se da slika zmije izaziva širenje zenica od 0,29 milimetara, dok fotografija ribe izaziva širenje zenica od 0,17 milimetara u proseku.

Na osnovu takve reakcije, naučnici zaključuju da je strah od zmija i paukova ipak urođen.

"U pitanju je verovatno evolutivni mehanizam koji je doveo do ovakve osetljivosti na zmije i paukove. Šestomesečne bebe reaguju na nivou instinkta, nema nikakvog načina da do tog uzrasta strah bude 'naučen'", navodi se u studiji, prenosi IFLScience.

Evo zašto (ne) volite horore

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.