Izvor: B92, 29.Okt.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Elektrode lek za Parkinsona

Rabat -- U Maroku su ženi oboleloj od Parkinsonove bolesti, uspešno ugrađene elektrode u mozak, kako bi sanirale njene zdravstvene probleme.

Radi se o hirurškoj intervenciji tokom koje se u određeni deo mozga ugrađuju jedna do dve elektrode povezane potkožnim kablovima za električni neurostimulator, preneli su franacuski mediji. Operaciju je izvršila marokanskih naučnika iz Univerzitetskog bolničkog centra u Kazablanki.

Uređaj stvara električne imulse koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << smanjuju drhtanje i druge simptome vezane za Parkinsonovu bolest.

Pacijentkinja je posle operacije počela normalno da hoda i kontroliše svoje pokrete, tako da će najzad moći da se vrati normalnom načinu života.

U svetu, kako se procenjuje, danas postoji četiri miliona osoba obolelih od Parkinsonove bolesti, koja uglavnom pogađa osobe starosti od 55 do 65 godina, ali i pet do 10 odsto mlađih pacijenata - od 30 do 55 godina.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.