Izvor: B92, 29.Sep.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Asteroid Toutatis prošao pored zemlje

Beograd -- Asteroid Toutatis prošao je u sredu u 16:32 (CET) pored zemljine orbite, na daljini od 1,5 miliona kilometara.

Reč je o, otprilike, četiri razdaljine Meseca od Zemlje. Ovo je najbliži prolaz tog asteroida još od 1353. godine, dok se naredni prolazak očekuje tek 2562. Toutatis se mogao videti sa južne hemisfere zemljine kugle, dvogledom ili amaterskim teleskopom.

Asteroid Toutatis otkriven je 4. januara 1989. Ime je dobio po galsko-keltskom bogu koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je u popularnom crtanom romanu "Avanture Asteriksa" zaštitnik malog galskog plemena iz doba Julija Cezara. Toutatis spada u red opasnog kamenja, jer prolazi blizu Zemlje. Prečnika je oko 4,6 kilometara. Iako spada u bliske objekte, nema nikakve opasnosti od njegovog udara o Zemlju, čak u narednih nekoliko vekova, kaže direktor astronomske opservatorije u Beogradu Zoran Knežević. On dodaje da bi posledice od udara asteroida ove veličine bile katastrofalne: "To bi bila katastrofa globalnih razmera, koja, možda ne bi izavala onakvo masovno izumiranje vrsta na zemlji kao što je to bilo u nekim ranijim slučajevima, ali bi, u svakom slučaju, izazvalo katastrofu izuzetnih razmera. Moguće da bi poginulo možda i nekoliko milijardi ljudi, ali ne bi došlo do nestanka života na zemlji".

Knežević ističe da ne postoji mogućnost udara asterioda te veličine ili čak manjih u narednih 100 godina: "Postoji jedan broj asteroida koji prilaze u blizinu Zemlje i koje još nismo uspeli da osmatramo i da odredimo njihove putanje, tako da se verovatnoća njihovog udara u Zemlju naprosto ne zna".

Mreža za posmatranje, dizajnirana za otkrivanje i praćenje većih asteroida i kometa već je otkrila desetine hiljada objekata veličine od 100 m do 1 km koji se mogu približiti Zemlji, tako da se opasnost od neočekivanog udara smanjuje.

U burnoj istoriji, Zemlja se mnogo puta sudarila sa nekim asteroidom ili kometom. Manji delići neprestano pogađaju gornje slojeve Zemljine atmosfere, gde se usled trenja pretvaraju u paru. Hiljade meteorita ipak prodre kroz atmosferu i bez štetnih posledica padne na površinu planete.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.