Ako ste loše volje, pogledajte oko sebe

Izvor: Mondo, 24.Sep.2017, 12:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako ste loše volje, pogledajte oko sebe

Da li je moguće "zaraziti" se dobrim raspoloženjem?

Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock

Nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da možemo da se "zarazimo" dobrim ili lošim raspoloženjem, u zavisnosti od toga da li su naši prijatelji dobre volje ili ne.

Naučnici su analizirali podatke o raspoloženju i mrežama prijatelja američkih tinejdžera i utvrdili su da se raspoloženje stvarno širi, ali da se šire i različiti simptomi depresije, recimo >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << osećaj bespomoćnosti i gubitak interesovanja, ali ne i sama depresija kao stanje.

Učinak lošeg raspoloženja nije dovoljan da i druge ljude, posredno, gurne u depresiju, prenosi "Dejli mejl".

Raspoloženje se "širi" preko mreže prijatelja, a rezultati ovog istraživanja mogli bi da budu od velikog značaja za prevenciju depresije u tinejdžerskom uzrastu i adolescenciji.

Naučnici su kreirali matematički model zahvaljujući kojem su utvrdili da ako osoba ima više prijatelja koji su generalno lošeg raspoloženja, veća je verovatnoća da će se i osoba o kojoj je reč osećati loše, a istovremeno su i šanse da ona promeni svoj pogled na svet slabije.

Ali, isto važi i ako ste okruženi pozitivnim ljudima - osećate se bolje i manje su šanse da počnete da "mračite".

"Istraživali smo da li postoje dokazi da se pojedinačni elementi raspoloženja, recimo apetit, umor, kvalitet sna, šire kroz mreže prijatelja, i koja je verovatnoća prenosa i promene samog raspoloženja tokom određenog vremena", kaže Robert Ejr sa Vorvik univerziteta, koji je vodio istraživanje,

"Dokazi ukazuju na to da se raspoloženje prenosi putem društvenih kontakata, procesom socijalne 'zaraze'."

"Ranija istraživanja su pokazala da su podrška okoline i prijatelja od velike važnosti, u smislu pozitivnog uticaja, kod poremećaja ponašanja kod adolescenata, a noviji eksperimenti sugerišu da se na emocionalno stanje pojedinca može delovati i izlaganjem emocionalnim izrazima osoba iz kruga njegovih prijatelja", objašnjava Ejr.

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da depresija pogađa oko 350 miliona ljudi u svetu, utičući na njihovu sposobnost da uče i rade, a u ekstremnim slučajevima može voditi i samoubistvu.

Rezultati ovog istraživanja ukazuju da je potrebno naročito obratiti pažnju na osobe koje imaju simptome depresije na samoj granici sa simptomima koji su potrebni za postavljanje dijagnoze.

Uz to, pošto se društvenim kontaktima ne širi sama depresija, već samo njeni simptomi, nema opasnosti - možete se slobodno približiti osobama koje pate od depresije i pokušati da im pomognete i pružite im podršku.

"Drugo" lice depresijeTinejdžerska depresija nije "samo faza"

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.