Izvor: Kurir, 24.Avg.2010, 20:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
ANĐELINA DŽOLI POZVANA DA REŠAVA PROBLEME EVROPSKIH ROMA
KARSON SITI, SAD - Predsednik Univerzalnog društva hinduista Radžan Zed pozvao je holivudsku filmsku zvezdu i ambasadorku dobre volje UNHCR-a Anđelinu Džoli da
KARSON SITI, SAD - Predsednik Univerzalnog društva hinduista Radžan Zed pozvao je holivudsku filmsku zvezdu i ambasadorku dobre volje UNHCR-a Anđelinu Džoli da se pozabavi uzrocima sprovođenja aparthejda nad 15 miliona Roma u Evropi.
Zed je ističući njeno interesovanje za raseljene osobe, koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << je pokazala tokom nedavne posete BiH, zatražio od poznate glumice da ne ostane nemi posmatrač diskriminacije Roma u Evropi.
U saopštenju predsednika Univerzalnog društva hinduista navedeno je i da bi Džoli, koja se bavila humanitarnim radom širom sveta, trebalo sada da se pozabavi problemima Roma.
Ističući da Romi u Evropi žive u lošim uslovima, bez obrazovanja, prava na lečenje, na marginama života, suočeni s predrasudama o njima, Zed je glumici ponudio svoju pomoć.
Džoli je, prema izveštajima medija, u aprilu prošle godine posetila i Rome u BiH, da bi se prošlog vikenda ponovo obrela u Sarajevu kada je razgovarala s predsedavajućem Predsedništva BiH Harisom Silajdžićem i hrvatskim članom Predsedništva BiH Željkom Komšićem.
U susretima je bilo reči o pitanjima izbeglica i povratnika, ali i o njenom budućem projektu - filmu koji će delom biti snimljen u BiH.
Predstavnik UNHCR-a u BiH Naved Husain izjavio je da će Džoli nastaviti da dolazi u BiH da bi pomogla dovršenje procesa povratka prognanih i izbeglih svojim domovima, ali i da će raditi na svom novom filmu koji će biti ljubavna priča smeštena u ratnu BiH.
- Anđelina Džoli će dolaziti ponovo u BiH i to češće, rekao je Husain novinarima,objašnjavajući razloge koji su UNHCR motivisali da je angažuje za ambasadorku dobre volje.
On je podsetio na činjenicu da je u BiH i 15 godina posle rata još registrovano 113.000 izbeglica od kojih čak 7.000 živi u krajnje lošim uslovima u centrima za kolektivni smeštaj.
- Došlo je krajnje vreme da se problemi tih ljudi reše, kazao je Husain i dodao da je UNHCR upravo iz tog razloga "kontaktirao Džoli".










