Izvor: RTV 5, 01.Maj.2012, 21:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvomajske šetnje i sindikalni protesti (video)

Predstavnici Udruženog sindikata Srbije Sloga, Novog sindikata zdravstva i Policijskog sindikata Srbije organizovali su danas u centru Beograda protestnu povorku nezadovoljnih položajem zaposlenih u Srbiji.

Oko 150 predstavnika ta tri sindikata položilo je cveće na spomenik socijalističkog prvaka s poočetka 20. veka Dimitriju Tucoviću na Slaviji, a zatim su u protestnoj pvorci prošli centrom Beograda. Sindikalni prvaci pozvali su na solidarnost i borbu za radnička prava uz >> Pročitaj celu vest na sajtu RTV 5 << konstataciju da se zakoni  donose u službi kapitala i interesnih grupa, a da radnička klasa i industrija ne postoje.
"U državi su radnici omalovažavani, a u svetu nas predstavljaju kao jeftinu radnu snagu",  kažu u sindikatu Sloga. "Poštene zarade, pristojan rad i socijalna sigurnost su minimum koji očekuju zaposleni", poručuju iz Savez samostalnih sindikata Srbije  povodom Medjunarodnog dana rada.
U susednoj Hrvatskoj sindikalni aktivisti su po tradiciji u Zagrebu radnicima služili pasulj, a Vladi dodelili žuti karton. Sindikalni protesti izostali su u Bosni i Crnoj Gori. U Moskvi je oko 100.000 ljudi , uključujući predsednika Dmitrija Medvedeva i novoizabranog predsednika Vladimira Putina, učestvovalo u prvomajskom maršu kroz centar grada.
Praznik radnika, 1. maj, obeležen je širom Azije protestima sa zahtevima da se povećaju plate, dok su u Evropi planirani protesti zbog oštrih mera štednji. U SAD su zakazane demonstracije, štrajkovi i akcije gradjanske neposlušnosti zajedno s najistaknutijim skorašnjim protestom protiv kapitalizma - pokretom Okupirajmo.

Nastavak na RTV 5...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTV 5. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTV 5. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.