Izvor: RTS, 29.Sep.2014, 14:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pirotski konfekcionari izašli na ulice
Nekoliko stotina zaposlenih u konfekciji "Aha Mura Prvi maj" iz Pirota štrajkuje, tražeći od nadležnih u opštini, Upravnom okrugu i državi pomoć kako bi opstala fabrika koja zapošljava 1.300 radnika.
Glavni zahtev radnika je da u Pirot dođe neko iz Ministarstva privrede i objasni situaciju u kojoj se fabrika nalazi i kakve su šanse da fabrika opstane, imajući u vidu da se radnicima duguju tri zarade, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prenosi Tanjug.
Poverenik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Vladica Marinković rekao je Tanjugu da, iako je vlasnica fabrike Mojca Lukančič obećala i rekla da je obezbedila novac u iznosu od pet miliona evra za dokapitalizaciju fabrike u Pirotu, to obećanje još nije ispunjeno.
U petak je u Ministarstvu privrede održan sastanak na kome su i država Srbija i Slovenija, s obzirom da je pirotska konfekcija u vlasništvu slovenačke "Aha Mura" izrazile spremnost da pomognu opstanku fabrike u Pirotu.
"Tražili su od nas da se strpimo još desetak dana, ali su radnici ipak odlučili jutros da radikalizuju štrajk koji je na snazi od četvrtka i izađu na ulice. Očekujemo od opštine, okruga, države da pozovu nekoga iz Ministarstva da dođe i obrati se ljudima koji su u veoma lošem položaju jer ne znaju šta će biti sa sudbinom njihove fabrike", rekao je Marinković.
Prema njegovim rečima, čak ni stečajni upravnik Stevo Radovanović ne veruje da će vlasnica fabrike uplatiti obećani novac za dokapitalizaciju fabrike, koga je navodno obezbedila od investitora iz Azerbejdžana.
Poverenik sindikata "Nezavisnost" Saša Potić kaže da zaposleni u pirotskoj fabrici više nisu u poziciji da čekaju.
"Mi radimo bez zarade, toplog obroka i naši radnici nemaju niti čime da dolaze na posao, niti šta da jedu. Knjižice su nam od danas neoverene, imamo tri neisplaćene zarade. Znamo da je ovaj potez nepopularan ali nemamo drugu mogućnost niti izbora. Morali smo da izađemo napolje da nas neko vidi i najzad pokuša da reši našu situaciju", rekao je Potić.
Jedan od radnika Dragan Tošić kaže da su radnici izašli kako bi nadležni stali iza radnika.
"Svima je jasno da gladan radnik ne može raditi. Nisu nam isplaćene tri plate, nemamo zdravstveno osiguranje, socijalno, penzioni, a hoćemo da radimo. Svi hoće da rade", rekao je Tošić.
Pogledaj vesti o: Prvi maj









