Vanredne odbrane od poplava

Izvor: RTS, 03.Jun.2010, 21:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vanredne odbrane od poplava

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da su vanredne mere odbrane od poplava proglašene na Dunavu, Savi, Tisi, Tamišu i Moravici.

Vanredna odbrana od poplava trenutno je proglašena na Dunavu kod Novog Sada, Zemuna, Pančeva i Smedereva, na Savi kod Beograda i Šapca, na Tisi kod Novog Kneževca, Sente, Novog Bečeja i Titela, na Tamišu kod Jaše Tomića i Sečnja, na Moravici kod Vatina i na Neri kod Kusića, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << poslova Srbije.

U opštini Negotin, u selu Radujevac, došlo je do porasta nivoa Dunava i postoji opasnost od plavljenja domaćinstava, a opštinski štab je doneo odluku da se postavi odbrambeni nasip za zaštitu objekata.

Za postavljanje odbrambenog bedema angažovano je pet kamiona i dva utovarivača.

Na području opštine Sombor primetan je porast nivoa podzemnih voda, ali za sada to ne stvara dodatne probleme.

U toj opštini, u mestu Kljajićevo, pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica Sektora MUP-a za vanredne situacije crpe vodu iz dvorišta i bašta, dok u selu Riđici, Vodoprivredno preduzeće vadi mulj iz korita Plazovica, ali je situacija pod kontrolom i ne očekuje se pogoršanje.

U mestu Prigrevici pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica Sektora probijaju cevi ispod ćuprija i čiste odvodne kanale, dok u Kanjiži i dalje crpe vodu iz kanala Kiriš, koja se prebacuje u Tisu, navedeno je u saopštenju.

Nastavljeno ispumpavanje

Najviše problema od velikih voda ima na područjima Sombora, Subotice, Zrenjanina i Kikinde, gde, u okviru vanrednih ili redovnih mera odbrane od poplava, neprestano rade mobilne vodene pumpe, saopštilo je Javno preduzeće "Vode Vojvodine".

Na vojvođanskim vodotocima odbrana od poplava sprovodi se na ukupno 536 kilometara, a najveće nevolje stvara vodotok Plazović u blizini Riđice, kojim je poslednjih nekoliko dana stigla velika količina vode iz Mađraske.

Vodostaj je u stagnaciji i intenzivno se radi na čišćenju tog vodotoka.

U saopštenju je navedeno da je u slivu rečice Kereš kod Kanjiže izbegnuta opasnost od plavljenja naselja, posle postavljanja mobilne pumpe, kao i da brana nije pukla već se veća količina vode izlila u livade i ritove.

Reke se povukle u korita

Reka Jadar, njene pritoke i sve druge reke koje su na više mesta u lozničkom kraju pre dva dana poplavile uglavnom poljoprivredno zemljište, povukle su se u korita.

Na mostu preko Jadra u Jelavu, kod Loznice, jutos je nivo vode iznosio 252 centimetra dok je u noći između utorka i srede dostigao 324 centimeta, pa je Javno vodoprivredno preduzeće ''Srbijavode'' uvelo redovnu odbranu od poplava.

Na ugroženom području Loznice redovna odbrana od poplava se uvodi kada nivo Jadra u Jelavu dostigne 250 centimatara, a vanredne mere se proglašavaju kada je vodostaj 300 centimetra.

U srednjem i gornjem delu toka u lozničkom kraju, gde još nije regulisano korito, Jadar se često izliva, a ovoga puta je poplavio poljoprivredno zemljište u priobalnom pojasu Draginca, Cikota, Bradića i Velikog sela.

U korita su se povukle i Krivaja, koja je u Kozjaku prethodnih dana poplavila dvorišta tamošnje osnovne škole, zdravstvene ambulante i dvorišta pet domaćinstava, Lešnička reka i njene pritoke, kao i rečica Cernica koja se izlila u Donjoj Badanji.

Za sada nema podataka o eventualnoj šteti, a izvesno je da je ova poplava bila manjeg obima i sem u delu Kozjaka, pod vodom je bilo isključivo poljoprivredno zemljište, rekli su u Gradskom centru za obaveštavanje.
Pogledaj vesti o: Poplave

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Marić: Nema mesta panici

Izvor: S media, 04.Jun.2010, 09:16

Načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je danas za Radio S da je sada od velikih reka u središtu pažnje Sava i da ne očekuje da u Srbiji situacija u pogledu porasta vodostaja bude ozbiljna kao pre nekoliko godina. ..Marić je dodao za Radio S da nema mesta panici. U...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.