U Srbiji POPLAVE čekamo spremni: Sistem je u potpunoj pripravnosti za VANREDNE okolnosti

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Jan.2019, 17:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji POPLAVE čekamo spremni: Sistem je u potpunoj pripravnosti za VANREDNE okolnosti

Na proleće i Srbija u opasnosti od naglog topljenja snega u Evropi

Sneg je okovao mnoge delove Evrope, proleće se iščekuje sa zebnjom. Ukoliko nastane naglo otapanje snega, poplave su neizbežne! U Srbiji, tvrde nadležni, spremni dočekujemo eventualni veliki priliv voda iz tokova Dunava i Save.

- Prema operativnom planu za odbranu od poplava, ukupno je oko 3.600 kilometara nasipa i drugih zaštitnih >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << objekata, 53 brane sa akumulacijama, 413 hidromelioracionih sistema, više od 25.000 kilometara kanalskih mreža i brojne crpne stanice - kažu u Republičkoj direkciji za vode pri Ministarstvu poljoprivrede.

- Od toga, u nadležnosti "Voda Vojvodine" je nasip u dužini od 1.460 kilometara, tu je i sedam brana, a u nadležnosti "Srbijavoda" je i nasip u dužini od 2.000 kilometara.

Kako objašnjavaju u Republičkoj direkciji za vode, tokom godine se, shodno propisima kojima se definiše odbrana od poplava, obavlja redovan obilazak vodenih objekata za zaštitu od poplava, erozije i bujica. Tako se prepoznaju slaba mesta, gde se rade mere prevencije.

- Proleće je uvek kritičan period u hidrometeorološkom smislu - objašnjavaju u JVP "Srbijavode".

- Tehnička spremnost i opremljenost preduzeća koja su angažovana za odbranu od poplava redovno se kontroliše, a naročito u zimskom periodu. Odbrane od poplava sprovode se na odbrambenim linijama i nasipima, koji su u našoj nadležnosti.

- Definisan je i potrebni stepen pouzdanosti zaštitnog sistema, sa prepoznatim slabim mestima koje se uglavnom odnose na lokacije i deonice na kojima su radovi na izgradnji ili rekonstrukciji zaštitnih objekata u toku. Reč je o kapitalnim objektima u zoni Valjeva, Paraćina, Svilajnca i na području Mačve.

Kako kažu u "Srbijavodama", na kritičnim mestima uvek se nalazi mehanizacija, oprema i materijal kako bi se blagovremeno intervenisalo u vanrednim hidrološkim okolnostima.

- Sistem je u potpunoj pripravnosti za vanredne okolnosti, a u toku su preventivni sastanci sa teritorijalnim nadležnim preduzećima - objašnjavaju u "Srbijavodama".

Situacija se prati i u javnom preduzeću "Vode Vojvodine". Kako objašnjavaju, kontrolišu podatke koji mogu da utiču na sprovođenje i organizaciju odbrane od poplava, pa i zalihe snega u slivovima velikih reka koje protiču kroz Vojvodinu.

- U poslednjih nekoliko godina mnogo se ulagalo u izgradnju i rekonstrukciju odbrambenih linija i čišćenje kanalskih mreža - ističu u preduzeću "Vode Vojvodine".

- Svakako, bilo kakva predviđanja u vezi sa poplavama bila bi nezahvalna, pogotovo što smo poslednjih godina svedoci ekstremnih vodostaja. Službe za sprovođenje odbrane su spremne, materijala - džakova, folija i lopata - ima dovoljno, pa se u slučaju potrebe na vreme mogu očekivati adekvatne aktivnosti na ugroženim područjima.

Odbranu od poplava na vodama I reda i na sistemima za odvodnjavanje u javnoj svojini organizuju Javno vodoprivredno preduzeće "Srbijavode" i Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine". Na vodama II reda, organ lokalne samouprave organizuje i sprovodi odbranu od poplava.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.