Trgovište će nestati?!

Izvor: Press, 31.Maj.2010, 23:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trgovište će nestati?!

Kiša koja je počela za vikend preti da pokrene ogromno klizište, građanima savetovano da se spreme za evakuaciju Trgovištu preti velika opasnost od klizišta koje je proteklog vikenda krenulo da se pomera, preteći da sa sobom povuče ukupno 300 kuća sa oko 1.500 ljudi, saznaje Press. Kako nam je rekao Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a, ukoliko dođe do nove >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << poplave Trgovište bi moglo bukvalno da nestane, a građani ovog mesta u subotu su obavešteni o postupku u slučaju evakuacije!Trgovište je u subotu izlepljeno plakatima, sa kojih se građani obaveštavaju šta treba da urade u slučaju da se veliko klizište „Ravno buče" obruši u reku Tripušnicu. Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je za Press da je kiša koja je počela da pada za vikend pogoršala situaciju, zbog čega klizište preti da se odroni i izazove nove poplave!
Školska zgrada sklonište
- U subotu je podeljeno obaveštenje građanima kako da se evakuacija uradi na najbolji mogući način, ako bude bilo potrebno. Rečeno im je da posle zvučnog signala ponesu najnužnije stvari i da će moći da se evakuišu na dva lokaliteta - objasnio je Marić.
Građanima Trgovišta je sugerisano da spakuju lične stvari i dokumenta koja će poneti sa sobom, a za meštane ove varošice predviđeno je da dođu u OŠ „Branko Radičević", koja bi po pretpostavkama trebalo da bude van domašaja poplavnog talasa. Meštani nekoliko sela nizvodno od Trgovišta (Šaince, Šaprance) treba da dođu u zgradu osnovne škole u Novom Selu.
Marić je rekao da je trenutno ugroženo oko 300 kuća koje se nalazi na „prvoj liniji", odnosno oko 1.000 građana ovog mesta.
Strah među ljudima
- U ovom trenutku niko ne može da kaže da li će se klizište pokrenuti. Kiša veoma loše utiče na postojeće stanje i postoji realna opasnost da klizište krene. Ljudi moraju da budu svesni da i takva opcija dolazi u obzir - rekao je on.
Kako smo uspeli da saznamo, u slučaju najgoreg scenarija oko 600.000 kubika zemlje i drveća bi se obrušilo u reku Tripušnicu. Potom bi se veštački stvorilo jezero, a poplavni talas bio bi visok čak pet metara. To bi dovelo do toga da nestanu Trgovište i sva sela nizvodno od Pčinje, koja se uliva u Vardar u Makedoniji.
Predsednik Skupštine opštine Trgovište Radoslav Jordanović izjavio je za Press da postoji strah kod dela stanovništva, ali i da neki nisu ozbiljno shvatili situaciju.
-Nije nam bila namera da zabrinemo ljude, samo smo hteli da ih upozorimo na to što bi eventualno moglo da se desi. Jer, do sada su različito reagovali na činjenicu da je iznad našeg mesta veliko klizište. Neki su uplašeni, a neki misle da to nije ništa. Zato smo morali da štampamo ova obaveštenja. Klizište je pod kontrolom, stalno pratimo šta se dešava, ali bilo je neznatnih pomeranja tokom vikenda - kaže Jordanović.
Inače, ekipe za evakuaciju stanovništva se nalaze na terenu i nisu napuštale poplavljena područja, a poslate su i dodatne jedinice iz Beograda koje bi mogle da pomognu u spasavanju stanovništva. Trgovište je bilo poplavljeno pre desetak dana, kada je poplava koja je zahvatila ovu najsiromašniju opštinu u Srbiji napravila štetu od milion evra.  

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.