Sarajevo: MMF odobrio isplatu 180 miliona evra kredita za BiH

Izvor: Blic, 01.Jul.2014, 15:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sarajevo: MMF odobrio isplatu 180 miliona evra kredita za BiH

Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda odobrio je isplatu 180 miliona evra Bosni i Hercegovini na osnovu dospelih rata kredita ugovorenog na temelju stendbaj aranžmana sklopljenog 2012, potvrdio je danas ministar finansija Federacije BiH Anto Krajina.

- Ta će sredstva značajno da poprave financijski “krvotok” u zemlji a delom će poslužiti i za saniranje podsledica poplava - rekao je Krajina lokalnim medijima, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << a preneo portal Seebiz.

Isplate koje je MMF juče odobrio odnose se na šestu i sedmu ratu kredita koje su mesecima bile “na čekanju” jer Parlament BiH nije u zadatim rokovima usvojio zakon o ujednačavanju akciza na različite duvanske proizvode.

Zakon kojim se povećavaju akcize na rezani duvan, i čija se cena tako dovodi na isti nivo kao i cigareta, Dom naroda parlamenta BiH usvojio je tek početkom juna iako je rok za to istekao još u aprilu.

Povećanje akciza na rezani duvan trebalo bi da osigura veći priliv prihoda u budžete entiteta i distrikta Brčko koji su i korisnici kredita MMF-a.

BiH kao država ne koristi ništa od tih kreditnih sredstava.

Uz ranije očekivanih 90 miliona evra, BiH je od MMF-a u okviru ove isplte dobila još toliko novca na ime kreditnih sredstava koja će biti iskorištena za saniranje posledica poplava koje su u maui zemlji nanele štetu od najmanje dve milijarde evra, prenosi Seebiz.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.