Izvor: RTS, 25.Jul.2009, 15:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sačuvani eksponati od poplave
Nakon poplave, koja je zahvatila Etnografski muzej pre dve nedelje, ipak sačuvani vredni eksponati. Etnografski muzej naredne godine obeležava 110 godina rada.
Na zadovoljstvo zaposlenih u Etnografskom muzeju i publike, sačuvani su vredni eksponati do kojih je voda prodrla u nevremenu pre dve nedelje.
Direktorka Etnografskog muzeja Vilma Niškanović rekla je da se zahvaljuje Ministarstvu kulture i ministru >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Bradiću kao i Dušici Živković koji su odmah nakon poplave došli u muzej da pogledaju šta se dešava i da li ima štete.
Niškanovićeva ističe da su obećana sredstva za sanaciju najugroženijih delova Muzeja kao što su balkoni, fasada i prozori.
Etnografski muzej, koji naredne godine obeležava 110 godina rada, svrstao se u red najznačajnijih ustanova kulture i nacionalne istorije srpskog naroda.
Ta institucija u zbirkama poseduje više od 159 hiljada eksponata. Baštini i obeležja narodne kulture drugih etničkih zajednica, koje žive na središnjem prostoru Balkana i u južnom delu Panonske nizije.
Eksponati, koji su bili izloženi u okviru stalne postavke "Narodna kultura Srba u 19. i 20. veku", nakvašeni su u poplavi pre petnaes dana, prosušeni su, a postulati prefarbani.
Sve je vraćeno u izložbeni prostor pa je postavka ponovo dostupna publici.
Pored planova za realizaciju nove stalne postavke na tri nivoa, kojim će Etnografski muzej obeležiti jedanaest decenija rada, u naredna dva dana može se videti postavka Vršačkog muzeja "Sarački zanati".
Izložba koju ova kuća realizuje u saradnji sa muzejom u Jagodini "Esnafska pisma i alati", biće otvorena 28. jula.












