Poplave i odroni u Boki

Izvor: Politika, 23.Jan.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poplave i odroni u Boki

Kotor – Obilne padavine gotovo su paralisale saobraćaj u Boki gde od juče automobili sa teškoćom savladavaju poplavljene puteve i nanose, izbegavajući odrone. Najkritičnije je u tunelu Vrmac koji je pretvoren u jezero. Iz šahta u središnjem delu tunela koji je otvoren pre godinu ipo kuljaju ogromne količine vode kojaje poplavila jednu saobraćajnu traku, pa se vozila uz dosta muke i ograničenje brzine od deset kilometara na čas kreću kroz glavno saobraćajno čvorište koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << povezuje Kotor sa Tivtom i Budvom. Poplavljeni tunel obišli su predstavnici nikšićkog „Boksita”, Crnagoraputa i Javnog preduzeća Vodovod i kanalizacija Kotor.

„Odmah smo pregledali hidrotehnički deo tunela, rezervoar, jer smo prvo posumnjali da se voda iz rezervoara preliva, ali ona se odvodi u hidrotehnički deo tunela slobodnim padom. Pregledali smo i pumpe, koje funkcionišu punom snagom”, rekao je Draško Đurđević, predstavnik nikšićkog „Boksita” koji je bio izvođač radova na tunelu.

Prema njegovim rečima, vode iz brda Vrmac našle su put do centralnog dela tunela odakle se u vidu gejzira izlivaju. Na tom mestu se podigla i asfaltna podloga. Velike količine zemlje odronile su se na trećoj saobraćajnoj traci prema trajektnom prelazu Lepetani gde vozila takođe saobraćaju jednom kolovoznom trakom.

Trgovi i ulice starog grada su pod vodom, pa je Kotor počeo da liči na Veneciju. Voda kulja iz šahtova pored Gurdića, pa se vozila penju na trotoar kako bi obišla jezero ispred Kulturnog centra. Saobraćajnice u Dobroti, Škaljarima, Ljutoj, Perastu, Risnu, preko Prčnja i Stoliva prekrivene su šutom. Reka Škurda se podigla do mostova. Utisku da Kotor u određenim delovima liči na Veneciju doprinosi i izuzetno visoka plima.Oštećen je i krov na gradskoj pijaci, a odron na početku „trećeg” puta u Dobroti , uklonjen je sa kolovoza, saopštili su nadležni u Javnom preduzeću Komunalno.

Ž. K.

[objavljeno: 24/01/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.