Izvor: Studio B, 20.Maj.2014, 13:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nasip u Šapcu stabilan, situacija ipak ozbiljna
Noć na poplavljenim područjima u Šapcu protekla je mirno, nasip je stabilan, a jutros je ruskim helikopterom dopremljena i humanitarna pomoć u hrani.
Nasip je "uslovno rečeno stabilan" i situacija je umereno stabilna, ali izuzetno ozbiljna i teška rekao je zamenik načelnika Kriznog štaba Boban Virmančević.
On je naglasio da nema mesta opuštanju i da se nastavlja sa ojačavanjem nasipa i svim ostalim aktivnostima kako bi nasip odoleo narednih nekoliko dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << koliko očekujemo da će biti visok vodostaj Save.
Prema njegovim rečima, nivo Save je u blagom opadanju jer je sinoć u 22.00 sata iznosio 634 cm, dok je jutros izmereno 629 ili pet cm manje.
On je najavio i da će se tokom dana nastaviti sa evakuacijom ugroženih po planu, dodavši da hrane, vode i svih ostalih potrepština ima dovoljno kao i da nema mesta panici.
"Ponovo bih pozvao građane da ne nasedaju i da ne veruju dezinformacijama već da veruju zvaničnim obavestenjima nadležnih", rekao je on.
Virmančević je naglasio da je voda iz gradskog vodovoda ispravna i dobrog kvaliteta i da se tri puta dnevno proverava.
Prema njegovim rečima, i dalje su na snazi sve mere koje je naložio krizni štab uključujući i zabranu rada ugostiteljskih objekata.
Virmančević je dodao da je sa područja ugroženih sela u Šapcu evakuisano oko 70 odsto stanovništva - deca, žene i stariji, dok su ostali radno sposobni koji se brinu o stoci i pomažu pripadnicima vatrogasno-spasilačkih jedinica.
U Šapcu jutro protiče mirno, prodavnice su otvorene i dobro snabdevene, javlja Tanjugov reporter sa lica mesta.
Stigla humanitarna pomoć sa 100 ruskih specijalaca
U Šabac su danas ruskim helikopterom K-32 stigle tri tone humanitarne pomoći u hrani, a tu je i 100 ruskih specijalaca koji pomažu Vojsci Srbije i pripadnicima Sektora za vanredne situacije u odbrani od poplava.
Helikopter K-32 može da se koristi za spasilačke akcije danju i noću jer je opremljen savremenom opremom, rekao je novinarima zamenik ruskog ministra za vanredne situacije Eduard Čižikov.
On je posle sletanja letilice na lokalni stadion naveo da je u Šapcu danas 100 ruskih specijalaca koji su spremni da pomognu srpskim spasilačkim jedinicama angažovanim na sprečavanju poplava.
Na dostavljenoj pomoći ruskim specijalcima zahvalio se zamenik načelnika Kriznog štaba Boban Birmančević.
On je istakao da je Šabac danas dobio tri tone pomoći, a da će u toku dana biti organizovano dopremanje još oko 27 tona.
Prema njegovim rečima, pomoć ruskih prijatelja je izuzetno velika posebno što dolazi u trenucima kad nam je najpotrebnija.
"U ime Kriznog štaba i građana Šapca mogu da se zahvalim na bratskoj pomoći Rusije", rekao je Birmančević.
On je naveo da je među pripadnicima ruskog Ministarstva za vanredne situacije i 20 ronilaca sa 20 specijalnih čamaca.
Prema njegovim rečima od Rusa se očekuje pre svega pomoć u stručnosti jer su stigli odlično obučeni ljudi.
U tom gradu su i spasilačke jedinice iz Francuske sa amfibijom, kao i pripadadnici spasilačkih službi Crne Gore i Austrije koje pomažu domaćim snagama u odbrani grada od poplave.
Šabac u podne stabilan, jača nasipe
Izvor: B92, 20.Maj.2014
Šabac -- Na poplavljenim područjima opštine Šabac oko 12.30 sati situacija je stabilna, a radi se na dodatnom utvrđivanju nasipa reke Save...Zamenik načelnika Kriznog štaba Boban Virmančević je naglasio da je nastavljena evakuacija ljudi i stoke iz okolnih sela koja su najugroženija."U odnosu...





