Izvor: B92, 20.Feb.2015, 15:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Moguće nove poplave na Balkanu?
Meteorološki servis Akuveder objavio područje koje bi ovog proleća moglo biti pogođeno poplavama.
Kako navode, to područje se proteže se od središnjeg i južnog dela Italije, preko Balkanskog poluostrva do Slovačke i Mađarske na severu, pa na jugu do Grčke i zapadne Turske.
Povećanoj opasnosti od poplava doprineće, u drugom delu proleća, i topljenje velikih količina snega na Dinaridima i Karpatima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << objavljeno je na sajtu tog američkog meteorološkog servisa.
Hrvatski "Jutarnji list" je, prenoseći prognozu Akuvedera, naveo da je reč o sezonskoj prognozi za mart, april i maj 2015., koja ima svoja ograničenja, ali i napominje da je Akuveder relativno precizan meteo servis koji je prilično precizno i tačno predvideo kakvo će biti leto 2014. u Evropi.
Prema prognozi, ciklonska aktivnost biće izraženija na jugu Evrope, a kakva je bila tokom zime, nastaviće se i početkom proleća.
Manje padavine trebalo bi da budu u Španiji, Portugaliji, većem delu Francuske, kao i na Britanskom poluostrvu. U ostatku Evrope se ne očekuju veća odstupanja u količini padavina od proseka.
Za deo zapadne i srednje Evrope, posebno Francusku i Nemačku, Akuveder za kasno proleće prognozira jake oluje.
U istom periodu rizik od poplava i jakih oluja mogao bi pogoditi i Rumuniju i Bugarsku.
Veliku Britaniju, sever Francuske i zemlje Beneluksa, posle sušnog početka proleća, očekuje više padavina u njegovom drugom delu.
Skandinaviju, zbog dominantnog uticaja anticiklona, generalno očekuje sušnije i toplije proleće.
Toplije proleće se predviđa i za Pirinejsko poluostrvo, dok će hladnije proleće, prema prognozi Akuvedera, imati veći deo Italije, Alpa, juga srednje Evrope, jugoistoka kontinenta i veći deo istočne Evrope, osim severoistoka.
Postoji opasnost od novih poplava
Izvor: Radio 021, 20.Feb.2015
Meteorološki servis Akuveder objavio je da bi područje koje se proteže od središnjeg i južnog dela Italije, preko Balkanskog poluostrva do Slovačke i Mađarske na severu, a na jugu do Grčke i zapadne Turske ovog proleća ponovo moglo biti pogođeno poplavama...Povećanoj opasnosti od poplava...







