
Izvor: Blic, 30.Maj.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kopači šljunka ugrožavaju sela
ŠABAC - Eksploatacija šljunka i peska iz Drine godinama zabrinjava žitelje sela na desnoj obali reke. Meštani Crne Bare zahtevaju da se prilikom izdavanja dozvola povede računa i o zaštiti obale i njihovog sela. Pored njih, meštani sela Badovinci i Salaša Crnobrskog kažu da posle prolaska teških mašina i kamiona njima ostaju oštećeni putevi, prašina, napukle kuće i stalna opasnost od poplava.
Meštani kažu da je eksploatacija šljunka iz rečnog korita unosan >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << posao, ali su nezadovoljni zbog pojedinaca koji nemaju dozvole i nezakonito ga eksploatišu. Oni su zato od nadležnog ministarstva i preduzeća zatražili spisak preduzeća koja imaju potrebne dozvole za vađenje šljunka na obali Drine.
- Umesto da živimo od reke, šljunka i turizma, mi smo okupirani mnogobrojnim firmama koje šljunak vade gde ko stigne i kako hoće. Putevi koje smo većinom mi radili iz samodoprinosa, uglavnom pucaju, čak i neke kuće pored puteva kojima prolaze šleperi, pucaju. To bi ipak moralo da se dovede u red - kaže Dragan Jurišić iz Crne Bare.
U Crnoj Bari tvrde da tokom prošle godine jedno preduzeće nije imalo vodoprivrednu saglasnost, a uredno je vadilo šljunak. Preduzeća koja obavljaju eksploataciju dobijaju dozvole na godišnjem nivou. Do 31. marta ove godine nisu imali dozvole, pošto nisu uradili potrebne elaborate, navodi se u odgovoru JP „Srbija vode", koji je prosleđen mesnoj zajednici. Republički vodoprivredni inspektor Dragan Radišić za „Blic" kaže da su prošle godine dva lica kažnjena zbog eksploatacije šljunka pošto nisu imali saglasnost.
Prema podacima Javnog preduzeća „Srbija vode", 15 preduzeća poseduje vodoprivrednu saglasnost za eksploataciju šljunka. Na više mesta nizvodno od Badovinaca do ušća Drine u Savu teške mašine kopaju po reci. Stotine hiljada kubika šljunka koji se izvadi potom se šleperima odvozi širom zemlje.
- Vodoprivredna komisija, koju čine dva inspektora iz Beograda i ja kao lokalni nadležni inspektor, 23. maja ove godine obavila je redovnu kontrolu obišavši devet šljunkara. Aktivnosti na šljunkarama ima, ali ne kopaju, sem u jednom slučaju gde je jedna osoba kopala šljunak u koritu reke Drine kod Ljubovije bez dozvole, pa je protiv nje već podneta prijava sudiji za prekršaje - kaže Radišić.
Inspektor Radišić dodaje da od 15 firmi trenutno vodoprivrednu saglasnost još uvek ne poseduju dva preduzeća, ali i da ih nisu zatekli da vade šljunak.
Na prijave građana, kaže Radišić, inspekcija ne izlazi na terena, osim kada dostave pismenu prijavu navodeći sve relevantne podatke ko, gde, kad kopa, ali i svedoke.
U mesnoj zajednici Crne Bare smatraju da bez obzira na to što je u većini slučajeva sve formalno zakonski pokriveno, država mora da vodi računa gde će se šljunak vaditi. Najviše ih brinu iskopavanja na svega 100 metara od napera, a selo je, kažu, ostalo i bez plaže. Na Adici Dudići situacija je alarmantna - Drina je podrila desnu obalu približivši se odbrambenom nasipu na svega 300 metara, a selu na pola kilometra.
Pogledaj vesti o: Poplave