Koceljeva, godinu dana posle poplava

Izvor: RTS, 14.Maj.2015, 13:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koceljeva, godinu dana posle poplava

Prva plavljenja u šabačkom kraju počela su tačno pre godinu dana na području koceljevačke opštine. Bujice manjih vodotoka i Tamnave najpre su poplavile selo Kamenicu, a potom i napravile ogromnu štetu u samoj Koceljevi. Obnova infrastrukture, na kojoj su bile i najveće štete u ovoj opštini i dalje traje.
Voda se u Kamenicu slivala sa svih strana. Umesto koritom Tamnava je tekla regionalnim putem, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << a džakovi sa peskom nisu mogli da zaštite kuće.

Danas kolovoz suv, a reka, koja se može pregaziti, u svom i dalje neuređenom toku kroz selo. Džakovi su preventivno u većini dvorišta.
"Oko reke ništa radjeno nije nit je prokopavano nit je šta činjeno samo je bilo troje njih što su snimali i ja sam ih pitao kažu u toku godine treba nešto da se uradi", kaže Tomislav Ivanović iz Kamenice.
"Stalno smo u neizvesnosti, kad malo veća kiša padne mi smo u strahu, a niko ništa nije preduzeo, a nama se to događa po ko zna koji put", kaže Živojin Dimitrić iz Kamenice.
U Ljuticama godinu dana čekaju da se reka ponovo premosti. Urušeno je dest lokalnih mostova, a pored ovog gradi se i nov u Družetiću. Uz mašine i radnike meštani kažu stigli su im bar  sigurni privremeni prelazi.
"Od maja meseca mučimo sebe, kako ste prelazili, znamo mi metnemo daske Tamnava odnese i opet meći  Išli tamo okolo sedam osam kilometara peške", kaže Jovan Spasojević iz Ljutica.
"Most je armirano betonski, rok je 75 dana trebalo bi početkom jula da bude gotov", kaže
Spasoje Čolić, odgovorni rukovodilac "Mostogradnja" Beograd.
Poplave su samo na infrastrukturi Koceljeve nanele štetu od preko 300 miliona dinara. Najveći problem, ali i najskuplji projekat je završen. Urađen je most na regionalnom putu od Šapca ka Valjevu, i uređeno korito Tamnave kroz varošicu.
"Država je do sada u samu obnovu infrastrukture uložila preko 100 miliona dinara, sami donatori su do ovog trekutka uložili oko 20 miliona dinara", kaže predsednik opštine Koceljeva Dušan Ilinčić.
Ovog leta u koceljevačkom kraju očekuju i da se uredi korito reke u gornjem toku, kako bi se zaštitile i brojne kuće po selima, ali i oranice koje se decenijama plave sa svakom većom kišom.
rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269
Pogledaj vesti o: Poplave

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.