Kina: Spaseno više od 100 rudara

Izvor: B92, Beta, 05.Apr.2010, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina: Spaseno više od 100 rudara

Peking -- Iz rudnika uglja u kineskoj provinciji Šansirudnika na severu Kine, koji je poplavljen pre više od nedelju dana spaseno je 114, od ukupno 153 zarobljena rudara.

Akcija spasavanja se nastavlja, a nadležni veruju da će iz okna uskoro izvući i preostale preživele. 153 rudara zarobljeno je u rudniku 28. marta kada je voda poplavila jamu u kojoj su se nalazili.

Nakon više od nedelju dana provedenih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u mraku i dubokoj vodi u oknu rudnika uglja na severu Kine, zatrpani rudari ugledali su svetlost dana.

Televizije su prikazale snimke preživelih koji su ambulantnim vozilima prebačeni u obližnje bolnice.

Svi rudari su u stabilnom stanju, kaže vođa medicinskog tima u akciji spasavanja, Liu Ćiang.

"Pacijenti imaju nekoliko sličnih simptoma kao što su izuzetno niska temperatura tela, ozbiljne infekcije kože, zbog toga što su bili u vodi dosta dugo. Svi su dehidrirali i došlo je do disbalansa elektrolita u organizmu. Nekoliko primljenih pacijenata ima nestabilan krvni pritisak i naravno mnogi su i dalje u stanju šoka", kaže Ćiang.

Prema rečima portparola spasilačkog štaba Liu Deženga, blizu 3 000 spasilaca nastavlja borbu s vremenom u nadi da će iz poplavljenog okna izvući i preostale preživele rudare.

"U oknu još ima zatrpanih rudara, ali i danas smo čuli lupanje i viku. Nastavljamo da ispumpavamo vodu i potrudili smo se da ventilacija funkcioniše bez ikakvih problema. Nećemo dići ruke i napustiti te ljude, učinićemo sve što možemo da ih spasemo", poručuje on.

Nada da ima preživelih u rudniku pojavila se pre četiri dana kada su se iz okna čuli zvuci koji podsećaju na lupanje u cevi. Nekim spasiocima učinilo se da su čuli i glasove. Sledećeg dana takvog oglašavanja, međutim, nije bilo.

Voda je poplavila rudnik 28. marta kada su radnici srušili zid ka jednom napuštenom oknu. Oko 108 rudara je uspelo da se spase, dok je 153 ostalo zarobljeno.

Kineski rudnici spadaju u najopasnije i najsmrtonosniji na svetu. Na hiljade radnika u njima izgube život svake godine.

Uzrok većine nesreća je nepoštovanje sigurnosnih pravila i nedostatak odgovarajuće opreme.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.