Islanđani strepe od erupcije vulkana Bardarbunga

Izvor: Blic, 11.Sep.2014, 01:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Islanđani strepe od erupcije vulkana Bardarbunga

Oko islandskog vulkana Bardarbunga ponovo se osetilo snažno podrhtavanja tla, među najjačim dosad, a odronjavanja u njegovom krateru izazivaju zebnju od erupcije i glacijalnih poplava, upozoravaju islandske vlasti.

Vrh kratera se od prošle nedelje snizio za dvadesetak metara jer se magma kroz podzemne kanale izliva dalje od vulkana, ističe profesor geofizike na Islandskom univerzitetu Magnus Tumi Gudmundson, a prenosi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Rojters.

Krater Bardarbunge ima površinu od čak 80 km kvadratnih, a pokriven je ledenom kapom debelom 700 do 800 metara.

Erupcija islandskog vulkana Ejafjalajokla ispod ledene kape je 2010. izazvala takav oblak pepela da je danima bio prekinut vazdušni saobraćaj iznad znatnog dela Evrope.

Trenutno je na snazi narandžasti alarm na pepeo, što je drugi najviši nivo na skali od pet boja, ali je poslednjih nedelja u nekoliko navrata bio na snazi i najviši, crveni alarm.

Juče ujutro u blizini Bardarbunge registrovan je zemljotres jačine 5,5 stepeni po Rihteru, nakon što je tokom noći zabeleženo čak 70 manjih potresa, saopštila je Islandska meteorološka kancelarija.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.