Izvor: Blic, 20.Okt.2012, 22:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dorćolac u timu Neustrašivog Feliksa
Ko bi rekao da jedna poplava može da pogura nečiju karijeru?! A upravo to se desilo fotografu i zaljubljeniku u ekstremne sportove Predragu Vučkoviću (39), čoveku koji je bio u najužem timu ljudi Neustrašivog Feliksa Baumgartnera, skakača s ivice svemira.
- Ceo život se bavim ekstremnim sportovima, pa sam uporedo s tim počeo i da fotografišem to što radim. Najpre amaterski, a poslednjih 12 godina profesionalno. Tokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poplave u Beogradu, 2006. godine, napravio sam nekoliko fotografija na kojima se vidi čovek koji vozi vejkbord (daska za skijanje na vodi), koga smo zakačenog za džip vukli po poplavljenom Bulevaru vojvode Mišića. Te fotografije su se dopale ljudima iz centrale „Red bula“ u Austriji i tako je počela saradnja - priča za “Blic” Vučković, umoran od zahtevnog projekta u Nju Meksiku, kojem je prošlog ponedeljka svedočio ceo svet.
U poslednjih šest godina Vučković je učestvovao u skoro 200 projekata. Ove godine obišao je 20 zemalja radeći sa „Red bulom“. Pored skoka Baumgartnera, fotografisao je skakanje u aktivan vulkan na Kamčatki, skok motorom preko Korintskog kanala, bio je 35 dana u jednoj od najzahtevnijih ekspedicija na Antarktiku. Kao profesionalni podvodni fotograf i ronilac fotografisao je neverovatne podvodne lepote Karipskog arhipelaga.
Za projekat “Stratos” kaže da je do detalja isplaniran, da su se veoma naporno pripremali, zbog čega je ove godine četiri puta leteo u SAD.
- Feliks je pre finalnog skoka skakao dva puta. Kad se u martu popeo na visinu od 21 kilometra i stao na ivicu kapsule, Džo Kitindžer ga pita: “Felikse, da li si spreman?”. Ćutao je kratko, pa rekao: “Džone, ja sam rođen spreman!” - kaže Predrag, jedan od trojice zvaničnih fotografa ovog projekta. Tu su i Austrijanac Jorg Miter i Mađar Balaš Gardi.
- Zadatak nam je bio da fotografski ispratimo priču od početka do kraja, svaki Feliksov korak: od dolaska na mesto poletanja, ulaska u kapsulu, podizanja u vazduh do skoka i pada padobranom - priča Predrag, koji među nekoliko hiljada fotografija još nije izabrao najbolju.
Dramatični trenutak
- Vreme je bilo idealno i mi smo golim okom videli Feliksov balon, belu tačku na visini od 39 kilometara. Kad je telom probio zvučni zid, izgubili smo njegove GPS koordinate ceo minut. Nismo znali gde je, a onda se pojavio blizu nas, pa smo uspeli da ga snimimo kad je otvarao padobran - priča Predrag.
Povezane vesti: Ivan Trifonov: Feliks Baumgartner mi je ukrao projekat, hteo sam da skočim sa 50 kilometara Pogledajte skok Neustrašivog Feliksa snimljen kamerom na njegovoj kacigi Feliks: Dok sam se nekontrolisano obrtao strahovao sam da će mi oči ispasti iz glave Neustrašivi Feliks: Najuzbudljivi trenutak je bio kad sam stajao na vrhu sveta, a najlepši je bio kada sam sleteo živ Neustrašivi Feliks skočio sa ivice svemira, oborena tri rekorda!







