Poplave u Hercegovini i Podrinju, vanredno stanje u Bijeljini

Izvor: Blic, 02.Dec.2010, 15:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poplave u Hercegovini i Podrinju, vanredno stanje u Bijeljini

Hercegovina i Podrinje su pod vodom, u Bijeljini je zbog poplava proglašeno vanredno stanje, situacija se menja iz časa u čas jer vodostaj reka raste.

Načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić rekao je da je odluka o uvođenju vanrednog stanja doneta na današnjem sastanku opštinskog Štaba Civilne zaštite i Saveta MZ Janja nakon procene stanja na terenu i najava da će protok Drine biti još veći.

"Najavljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << talas vode iz Višegrada i Zvornika mogao bi da napravi još veće probleme, a već sada imamo poplavljeno oko 200 kuća i počeće se sa evakuacijom ljudi koji su u motelu na Drini u Janji”, najavio je Mićić.

Predsednik Saveta MZ Janja Huso Zečkanović rekao je da je pet domaćinstava odsečeno i da je izdato rešenje za njihovu evakuaciju i upozorio da bi najavljeni porast protoka Drine mogao dovesti do plavljenja 300 objekata.

"Razmišljamo gde da podignemo nasip da bismo koliko toliko zaštitili Janju od vode”, dodao je Zečkanović.

Obustavljen saobraćaj

Zbog izlivanja reke Drine od 10 časova obustavljen je, saobraćaj na delu magistralnog puta Vlasenica-Bijeljina, u naselju Tršić, opština Zvornik. Vozači putničkih vozila se u Šepku i Karakaju preusmeravaju na alternativni pravac Loznica - Mali Zvrnik, kroz Srbiju, a vozači teretnih motornih vozila na alternativni pravac Bijeljina - Ugljevik - Sapna - Karakaj, saopštio je Centar javne bezbednosti Bijeljina.

Šef Odseka Civilne zaštite opštine Bijeljina Drago Ristić kaže da je protok reke Drine u jutros u osama časova na hidrocentrali Zvornik bio 3 000 metara kubnih u sekundi, a na hidrocentrali Bajina Bašta čak 3 800 kubika.

"Očekuje nas još nekih 1 000 kubnih metara na već postojeću situaciju i najveći deo leve strane MZ Janja biće zaplavljen”, upozorio je Ristić, napominjući da će, što se tiče protoka i vodostaja Drine u poslednjih 20 godina, ovo biti najveći protok.

$(document).ready(function(){ $('#article_gal').show(); $('#article_gal_thumb').slideDown(200); $('#article_slide').cycle({ fx: 'fade', speed: 0, timeout: 0, pager: '#article_gal_thumb ul', pagerAnchorBuilder: function(idx, slide) { thumb = $('img',slide); var src = thumb.attr('thumb'); var title = thumb.attr('title'); return ''; // generisi navigaciju } }); $("#simplePrevious").addClass("disabled"); $("#article_gal_thumb").jCarouselLite({ btnNext: "#simpleNext", btnPrev: "#simplePrevious", circular: false, visible: 6 }); }); $(function() { $("a[rel=intext_gallery_1127]").lightBox({containerResizeSpeed: 450 }); //$('.knowledge').tipsy({gravity: 's', fade: false}); });

Poslednji veliki vodostaj, od kada se meri na Drini, 1979. godine iznosio je 607 centimetara, a sada je 545 centimetra sa tendencijom rasta.

U Foči ne rade vrtići, osnovne i srednje škole i fakulteti. Poplavljen je i put do bolnice, pa bolesnike i medicinare pripadnici Civiline zaštite do bolnice prevoze čamcima ili terenskim vozilima zaobilaznim putevima. Iz rudarskog naselja Miljevina evakuisano je 30 porodica, kojima su stanovi poplavljeni, a imovina uništena. Poplavljena je i trafo stanica pa već dva dana meštani Miljevine nemaju ni vode ni struje.

Iz akumulacije HE „Piva" u Mratinju u Crnoj Gori puštena su dva plavna talasa, od po 800 kubnih metara vode u sekundi. U Mratinju kažu da ovako visok vodostaj nije zabeležen za 34 godine, koliko radi ova centrala. Vatrogasci i spasioci Civilne zaštite su dnanonoćno na raspolaganju ugroženom stanovništvu, pomažući im da spasu nameštaj, hranu i stoku.

U Foči su poplavljena naselja Godijeno, Dragočava i Lazarevo, put blokiran, a ugrožen je i železnički most preko Ćehotine. Kritično je stanje u gradskoj zoni Donje Polje, gde su poplavljeni stanovi u prizemlju stambenih zgrada i i Osnovna škola „Sveti Sava". Ugroženi su i pošta, zatvor i gradska pekara.

I nizvodno niz Drinu stanje je dramatično. Na području Novog Goražda vojska je u noći između srede i četvrtka pomagala u evakuaciji stanovništva i spasavanju imovine iz 60 poplavljenih montažnih kuća. Vode i struje nema.

U Višegradu podzemne vode su poplavile gradsku pijacu i sportsku dvoranu, a Drina se na levoj obali izlila od starog mosta do policijske stanice i ušla u podrume kuća.

Obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Ustiprača- Višegrad i preusmjeren preko Rudog, a magistralni put ka banji Vilina vlas poplavljen je u dužini od oko 300 metara.

U Trebinju su zbog poplava odsječena sela Orašje i Čavaš u Popovom polju, Velja Gora u Petrovom polju i gradsko naselje Rupe, ali voda još nije ušla u kuće.

U Bijeljini je jutros proglašeno vanredno stanje, a vodom okruženo 30 kuća u priobalnom području naselja Janja i Amajlije. Poplavljeno j ei 20 kuća u naselju Šepak u Zvorniku, a voda je probila i utvrde u gradu zbog čega je otežan saobraćaj magistralnim putem kroz Zvornik. Drina, čiji je vodostaj u porastu, poplavila je domaćinstva u Tabancima, Tršiću, Roćeviću i Srednjem Šepku, saopštila je Civilna zaštita Zvornik.

U Bilećkom naselju Jezrine, čiji se stanovnici još nisu oporavili od januarskih poplava, podzemne vode su ponovo ugrozile dvadesetak kuća, čiji su stanari evakuisani. Oni su smešteni u magacine „Bilećanke i „Jugomontaže" u Bileći, gde je dovezena i njihova imovina koju su uspeli spasiti.

U Sarajevu je nabujala Bosna poplavila oko stoinu domaćinstava na području Ilidže.
Pogledaj vesti o: Poplava u Bijeljini

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.