Izvor: Radio 021, 17.Jul.2019, 13:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FOTO: Delimično pomračenje Meseca u Srbiji i drugim krajevima sveta

Izgledalo je kao da je Mesec crvene boje na 50. godišnjicu istorijske svemirske misije.

PA MediaDelimično pomračenje Meseca na Ejvon plaži u Madfordu u Engleskoj.

Posmatrači neba u Srbiji i širom sveta svedočili su delimičnom pomračenju Meseca, na 50. godišnjicu američke svemirske misije koja je poslala prve ljude na Mesec.

Od Engleske, preko Srbije do Brazila - delimično >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << pomračenje Meseca bilo je moguće gledati sa lokacija na preglednom horizontu.

Površina Zemljinog satelita je naizgled imala crvenu ili tamno sivu boju u piku eklipse oko 23:30 sati.

Do pomračenja dolazi kada Zemlja prelazi između Sunca i Meseca - bacajući senku na mesečevu površinu.

Prva raketa svemirske misije Apolo 11, sa posadom koju su činili Nil Armstrong, Baz Aldrin i Majkl Kolins, poletela je 16. jula 1969.

Četiri dana kasnije, Armstrong je postao prvi čovek koji je zakoračio na Mesečevu površinu.

Srbin koji je poslao čoveka na MesecSletanje na Mesec - teorije zavere i istinaMože li bilo ko 'posedovati' Mesec

Delimično pomračenje Meseca kroz teleskop su posmatrali ljubitelji astronomije u Nišu na parkingu ispred Prirodno-matematičkog fakulteta.

Ivan Dinic / BBCDelimično pomračenje Meseca je dostiglo maksimum oko 23:30 sati, a Astronomsko društvo Alfa u Nišu omogućilo je ljubiteljima astronomije da vide preko teleskopa

Tokom delimičnog pomračenja, jedan deo Meseca prolazi kroz najtamniji deo senke iza Zemlje, centralne oblasti koja se zove umbra.

Pomračenja Meseca se dešavaju samo u noći punog meseca.

Ivan Dinic / BBCPun mesec iznad Niša, tik pred delimično pomračenjeREUTERS/Ueslei MarcelinoDelimično pomračenje Meseca videlo se širom sveta, uključujući i prestonicu Brazila.EPA/RONALD WITTEKMesec je bio crvene boje pre početka delimičnog pomračenja u Spejeru u Nemačkoj

Događaj je mogao se posmatra i širom Afrike, većeg dela Azije, istočnog dela Južne Amerike i zapadne Australije.

PA MediaPretežno vedro nebo je omogućilo da pomračenje Meseca bude vidljivo i u zapadnom JorkširuPA MediaTrenutak kada se Zemlja našla između Sunca i Meseca vide se i u Griniču u Londonu

Sledeće delimično pomračenje ne očekuje se do 19. novembra 2021.

Poslednje potpuno pomračenje meseca - poznato kao „super krvavi vučji mesec" - mogao se videti u januaru.

Posmatrači neba neće moći da ga vide opet sve do 2029. godine, ako dozvole vremenski uslovi.

Da li ste kamerom ili telefonom uhvatili delimično pomračenje Meseca? Podelite sa nama vaše najbolje fotografije preko mejla bbcnasrpskom@bbc.co.uk, a mi ćemo ih objaviti na našem sajtu.

Možete da nas kontaktirate i ovako:

Preko TviteraPreko Fejsbuka.Pročitajte naše uslove korišćenja i politike privatnosti

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.