Izvor: B92, 20.Jun.2009, 22:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Švedski kapiten u penziji
Švedski hokejaš Keni Jonson, dvostruki olimpijski šampion, završio je profesionalnu posle 19 godina.
Jonson je bio kapiten reprezentacije Švedske koja je u maju osvojila bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu. Poslednje dve godine proveo je u klubu Regle, u kome je i počeo profesionalnu karijeru. Najveći deo kareijere, punih osam godina, igrao je za Njujork Ajlanderse (1996-2004), a u NHL je ukupno odigrao 966 mečeva.
"Odlučio sam da se povučem >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kada sam osetio da nemam više motivacije da počnem treninge na suvom u međusezoni", rekao je 34-godišnji Jonson.
Na Zimskim igrama 2006. godine proglašen je za najboljeg defanzivca, iako je tada igrao za drugoligaški Regle, dok je većina njegovih rivala nastupala u NHL-u.
Jonsona je na "draftu" izabrao Toronto i za Mejpl lifse je odigrao sezonu 1994/95, koja je bila skraćena zbog štrajka. Sredinom sledeće sezone otišao je u Ajlenderse.
Prvo olimpijsko zlato sa Švedskom osvojio je 1994. godine u Lilehameru, da bi 2006. godine učestvovao u velikom podvigu, pošto je njegova reprezentacija postala prvi tim koji je iste godine osvojio svetsko prvenstvo i Olimpijske igre.
"Vrhunci moje karijere su olimpijska zlata", rekao je Jonson.
Na svetskim prvenstvima osvojio je i jednu srebrnu i dve bronzane medalje.
Jonsonov brat Jern, koji je takođe učestvovao u osvajanju duple krune 2006, povukao se u aprilu, kada je sa Ferjestadom osvojio titulu prvaka Švedske.
Pogledaj vesti o: Penzija




