Izvor: B92, 14.Maj.2010, 00:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šoškić: Recesija je iza nas
Beograd -- Predsednik Saveta NBS Dejan Šoškić izjavio da u razgovorima predstavnika Vlade Srbije sa delegacijom MMF očekuje otvorenu debatu o odmrzavanju plata i penzija.
"Jedna od akutnih tema kod nas je koja će tražnja generisati privredni rast ako nemamo izvozno sposobnu privredu u dovoljnoj meri, pa se zbog toga postavlja pitanje može li se iz domaćih izvora generisati ta tražnja, što je u koliziji sa nekim drugim postulatima makro ekonomske stabilnosti zemlje", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je Šoškić.
On je ocenio da je "recesija za nama" ističući da se već ove godine prognozira privredni rast, a da će od 2012. godine nastupiti period bržeg privrednog rasta i razvoja zemlje.
On je naveo da je za privredni rast u Srbiji važno da investicije budu usmeravane u infrastrukturne projekte, u afirmaciji izvozne sposobnosti zemlje i ponovio da je neophodna racionalizacija javnog sektora i nastavak procesa evropskih integracija zemlje.
Šoškić je rekao da trenutno ne vidi razlog za dalje jačanje deviznih rezervi Srbije.
On je podsetio da su devizne rezerve u ovom periodu ojačane iz kredita MMF-a, koji je odobren po uslovima koji su ispod tržišnih i dodao da su devizne rezerve na rekordnom nivou.
"Stopa prinosa koju možemo da ostvarimo od deviznih rezervi u ovom trenutku je niža od onog što se mora platiti kod MMF-a", rekao je Šoškić i dodao da zbog toga postoji interes Srbije da se prekomerno ne zadužuje.
On je ukazao da devizne rezerve treba trošiti na otklanjanje nestabilnosti na deviznom tržištu, a ne za borbu protiv "trenda pomeranja ponude i tražnje".













