Penzije za sada redovne, ali potrebne hitne reforme

Izvor: Blic, 21.Jan.2012, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Penzije za sada redovne, ali potrebne hitne reforme

Isplata penzija iz Fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje (PIO) za sada nije dovedena u pitanje, primanja će i dalje biti redovna, ali ako se ne krene u brzu reformu sistema, ne smanji budžetski deficit i poveća broj zaposlenih, takvo stanje će biti teško održivo, upozorili su stručnjaci u izjavama Tanjugu.

Oni su ukazali da sve veći deficit budžeta, porast broja penzionera, a pad broja zaposlenih, takvu situaciju, na duži period, čini manje izvesnom.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Stručnjaci podsećaju da se iz bužeta za isplatu penzija svakog meseca izdvaja oko 49 odsto od ukupno potrebnih sredstava za isplatu tih prinadležnosti, pa je zbog toga neophodna penziona reforma, kojom će se, kako su ocenili, političari više baviti nakon izbora.

Predstavnici Fonda PIO su pre nekoliko meseci upitili pismo Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima o namerama za strateško restruktuiranje fonda, što je deo reforme, ali se dosad niko iz državnih struktura nije oglasio.

Zamenica predsednika Upravnog odbora PIO fonda Slavica Savić izjavila je Tanjugu da u narednom periodu neće biti problema sa isplatom penzija, ali i da za nekoliko godina, ukoliko se ne preduzmu odredjene mere, mogu nastati teškoće.

Savićeva je kazala da je neophodno da se PIO fond restruktuira kako bi raspolagao svojom imovinom i kontrolisao svoje izvore prihoda i rashode i kako bi što manje bio dotiran iz budžeta.

"Restrukturiranje fonda značilo bi da se neke stvari koje ne pripadaju fondu izmeste iz njega, tako da se iz budžeta ne daje 48 odsto za penzije, nego bi nekih 30 odsto bilo realno dotiranje fonda", rekla je ona.

Prema njenim rečima, prenos plaćanja zdravstvene zaštite penzionera sa PIO fonda na državu, prebacivanje naknade za tudju negu i pomoć u sistem socijalne zaštite, bolja naplata doprinosa za penziono osiguranje, omogućavanje PIO fondu da raspolaže svojom imovinom, kao što su banje - samo su neki od predloga za strateško restrukturiranje Fonda.

Savićeva je rekla da je razvoj penzijskog sistema moguć uz temeljne promene u privrednom sistemu i stvaranje podsticajnog poslovnog i socijalnog ambijenta.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić kazao je da, s obzirom na to da je deficit budžeta iz godine u godinu sve veći, pitanje kako će se u narednom periodu obezbedjivati sredstva za isplatu penzija.

On je rekao da će isplata penzija do izbora biti redovna, jer će se država truditi da ih iz budžeta "servisira" i istakao da se u ovom trenutku dosta manipuliše sudbinom penzionera, s obzirom na to da su oni veliko biračko telo.

"Postoje ozbiljni igrači na političkoj sceni Srbije koji će se posle izbora veoma ozbiljno baviti ovim problemom", rekao je Rajić i dodao da će naredna vlada, ukoliko bude želela da podstakne ekonomski razvoj, morati da se okrene ka zapošljavanju ljudi i stvaranju uslova za ubrzani ekonomski razvoj.

Rajić je rekao da će u ovoj godini prebacivanje sredstava iz budžeta za penzije biti 49,5 odsto, što je, prema njegovim rečima, najveća dotacija koju je država dala PIO fondu i podsetio da je 2000. transfer iznosio od 12 do 18 odsto od ukupno potrebnih sredstava.

"To znači da se država za vreme aktuelne vlade zadužila 5,7 milijardi evra, a istovremeno je transfer sredstava iz budžeta za penzije sa nekih 30 povećan na 49 odsto od ukupno potrebnih sredstava", rekao je Rajić.

Prema njegovim rečima, Srbija ima i demografski problem, jer je nekada na jednog penzionera dolazilo 5,7, dok sada na jednog penzionera dolazi 1,15 zaposlenih.

On je kazao da će u narednom periodu biti problem kako finansirati penzije i da li će one ostati na ovom nivou na kom su sada.

"Kada bi fond u ovom trenutku ono što ubira distribuirao penzionerima, penzije koje su i sada niske bile bi duplo niže", zaključio je Rajić.

Medjutim, šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije u srpskom parlamentu Momo Čolaković rekao je da u Srbiji ne treba očekivati nikakve "penzijske lomove", jer će država obezbediti redovnu isplatu penzija.

"Sistem PIO izmenjen je Zakonom o penzijsko invalidskom osiguranju koji je usvojen 2010. godine i kojim su utvrdjena sva prava i obaveze i odgovornosti kako države, tako i pravnih subjekata i osiguranika i tom pogledu ne treba očekivati nikakve lomove", rekao je Čolaković,

Medjutim, kako je kazao, treba razmišljati o reformi penzionog sistema, ali tek pošto se budu rešila bitna ekonomska i privredna pitanja.

"Reforma penzijskog sistema ne može da reši ekonomska pitanja, dok rešavanjem ekonomskih i privrednih problema, rešavamo i pitanje PIO", zaključio je Čolaković.

Evropska centralna banka je nedavno izračunala da je u 19 zemalja Evropske unije obim obaveza države u pogledu finansiranja penzionih fondova oko pet puta veći nego njihov zajednički bruto dug, pa zato, uzrok drugog talasa svetske finansijske krize mogu postati ne toliko dužničke obaveze država, koliko obaveze prema penzionerima.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.