Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Sep.2018, 12:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Penzije nisu milostinja već stečeno pravo
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" (USSS) poručili su danas Vladi Srbije da se protive najavljenom usklađivanju penzija samo sa stanjem u budžetu, umesto da se usklađuju sa rastom inflacije, naglašavajući da penzije nisu milostinja već stečeno pravo za koje su današnji penzioneri izdvajali novac tokom radnog staža.
Penzije su prava ostvarena na osnovu ulaganja odbijanjem dela novca kroz zaradu za PIO fond, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << a ne milostinja ili dobra volja političkih faktora na vlasti, naglašeno je saopštenju USSS.
Ovakav predlog pokazuje potpuno nerazumevanje materije i nesposobnost aktuelne vlasti da upravlja PIO fondom, već izobličavanjem stvarnosti raznim trikovima i iluzijama prikazuje lažnu brigu o najstarijoj populaciji, navode sindikalci.
Vladi poručuju da su penzioneri "populacija koja je godinama kroz svoj rad odvajala za budžet deo sredstava svoje zarade nadajući se pristojnom životu u trećem dobu".
"Jedna od takvih 'opasnih iluzija' ove vlasti je da će penzije u budućnosti biti značajno veće kada ih vlada bude usklađivala sa stanjem u budžetu", ocenjuju sindikati "Sloga".
U saopštenju USSS naglašava se da "državnu statistiku i parametre za obračun, od rasta BDP, iznosa prosečne plate, broja zaposlenosti i slično, niko u Srbiji, od laika do najuvaženijih stručnjaka ekonomije i statistike ne mogu u potpunosti da shvate i razumeju".
Sindikati "Sloga" ukazuju da je ipak "najopasnije to što bi sadašnje generacije i radno sposobno stanovništvo ovakav nakaradan način usklađivanja penzija mogli da prepoznaju kao uludo izdvajanje novca za PIO fond, kao neku novu vrstu štednje kod 'Jezdi i Dafina'".
"To bi za efekat u bliskoj budućnosti imalo totalno urušavanje PIO fonda, što je veoma opasno po nacionalni interes i što se ne sme dogoditi ni po koju cenu", poručuju Vladi Srbija udruženi sindikati "Sloga".
Bajec: U zakonu dato nejasno rešenje, na taj način ulazimo u novu fazu nepredvidljivosti i nejasnoća
Ekonomista Jurij Bajec izjavio je danas za N1 da država ne treba da se "meša u penzije", koje predstavljaju stečena prava.
Država je poslodavac u javnom sektoru i može da vodi politiku plata onako kako smatra da treba, a penzije su stečena prava i tu ne može ništa da se dira, navodi Bajec.
Bajec je ocenio i da se zbog budućih generacija mora vratiti poverenje u sistem i da je neophodno dati precizno pravilo.
Drugi bitan momenat za penzionere, ukazuje Bajec, je pitanje šta će dalje biti, odnosno da li će penzioneri na neki način da učestvuju u rezultatima rada privrede.
Ono što najmanje svaki penzioner očekuje, istakao je on, jeste elementarna sigurnost da ono što sada ima neće biti kroz inflaciju obezvređeno.
Vlada Srbije usvojila je predlog zakona kojim se ukida Zakon o smanjenju penzija, pa će oktobarske penzije biti isplaćene bez umanjenja, prenosi N1.
Kako se navodi, novim zakonom biće utvrđen pravni osnov kojim se "daje mogućnost Vladi za isplatu novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju u zavisnosti od ekonomskih kretanja i finansijskih mogućnosti budžeta Srbije".
Minimum bi bio da se kaže da će se penzije usklađivati sa rastom cena jednom ili dvaput godišnje, a u zakonu je dato nejasno rešenje, kaže Bajec i dodaje da se na taj način ulazi u novu fazu nepredvidljivosti i nejasnoća.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...













