Opozicija: Država prodaje porodično blago da zadovolji partijske interese

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Jul.2015, 08:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opozicija: Država prodaje porodično blago da zadovolji partijske interese

Poslanici opozicije u Skupštini Srbije danas su optužili vlast da prodajom nepokretnosti u državnom vlasništvu prodaje "porodično blago", kako bi se zadovoljili partijski interesi, i zatražili od ministra finansija Dušana Vujovića da podnese ostavku. Ministar finansija Dušan Vujović poručio je danas da novac od prodaje državnih nepokretnosti sigurno neće otići u tekuću potrošnju.

U Narodnoj skupštini, gde je u toku rasprava o amandmanima na zakon o posebnim uslovima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prodaje određenih nepokretnosti u svojini Srbije, poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević ocenio je da država tim zakonom nastoji da reši ekonomske probleme, jer ne ume drugačije.

"To mi liči kao da imamo sliku jednu porodice koja se našla u teškom ekonomskom stanju, ne zna kako da ga reši i onda se u svojoj kući pronalaze razne stvari, ovali, neka bižuterija, gleda se koliko to vredi, kako bi se preživelo", kazao je Pavićević.

Odmah je replicirao poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić, reagujući na izjavu da se društvo nalazi u teškom stanju, zbog čega na prodaju izlaže "bižuteriju, jer je porodično blago već prodato".

"Ko je prodavao porodične dragocenosti, ko je privatizovao od 2000. godine na ovamo, da li su stvorene neke nove vrednosti", upitao je Babić i dodao da su oni koji sada kritikuju prodaju imovine "oćutali sve prodaje u Vladi premijera Mirka Cvetkovića".

U polemiku se uključio i lider Nove stranke Zoran Živković koji je upitao Babića sa kojim pravom priča o privatizaciji.

"Ovo mi liči na jednu pesmu koja će očigledno biti predlog SNS, da kada se menja Ustav, da se promeni i himna Srbije, pa će himna biti čuvena narodna pesma – sve ću da prodam, samo da igram", rekao je Živković.

Poslanik SNS Vladimir Đukanović odgovorio je Živkoviću da se ta pesma zove "Hajde Jano koliko da igramo" i da je to divna, tradicionalna pesma sa Kosova i Metohije.

"Toliko o tome koliko ništa ne znate", rekao je Đukanović.

I samostalni poslanik Janko Veselinović ocenio je da se prodajom imovine, prodaje porodično blago i to onima koji su po prethodnom dogovoru sa vlastima te nepokretnosti od 1. januara uzeli u zakup.

"Šta ćemo sa građanima kojima izvršitelji kucaju na vrata i koji nemaju šta da prodaju. Ovako se prodaje imovina kako bi se zadovoljili partijski interesi pred izbore", rekao je Veselinović.

On je dodao da je aktuelna Vlada Srbije "najneefikasnija vlada na svetu" i pozvao ministra finansija Dušana Vujovića da podnese ostavku.

"Ministre podnesite ostavku, time ćete dati značajni doprinos da građani vide da nas vodite u propast", kazao je Veselinović.

Sličnu poruku ministru uputio je i Živković, koji je kazao da će Vujović "celog života nositi bruku na licu".

"Ovi političari će da odu, a vi niste političar, vi ste ekonomski stručnjak", rekao je Živković.

Vujović nije želeo da komentariše ovakve stavove opozicije, ocenjujući da su deo političke diskusije, ali je naglasio da će se sredstva od prodaje nepokretnosti koristiti za strateške prihode i projekte.

Na zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike Srbije podneto je 86 amandmana, a do sada je Vujović prihvatio dva kojima se zakon dodatno precizira.

Vujović: Novac od prodaje nepokretnosti u strateške ciljeve

Ministar finansija Dušan Vujović poručio je danas da novac od prodaje državnih nepokretnosti sigurno neće otići u tekuću potrošnju.

Vujović je rekao da to što će sredstva, koja će se ostvariti nakon usvajanja Zakona o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike, biti opšti prihod države ne znači da će otići na tekuću potrošnju.

"Ne želimo da bojimo nijedan izvor prihoda, tako da sigurno neće otići u tekuću potrošnju', rekao je Vujović dodajući da nije isključeno da će taj novac biti upotrebljen i u određene vidove poboljšanja situacije sa javnim dugom i investicione projekte.

"Mi očekujemo da će ovi prihodi da ostanu neobojeni, a da vlada predlaže način korišćenja sredstava koji će biti celishodan i koji će biti usmeren na ostvarivanje strateških ciljeva", istakao je ministar finansija.

Vujović je dodao da će vlada predlagati investicione projekte.

Kako je najavljeno, država će u narednom periodu u okviru najavljene prodaje državnih nepokretnosti ponuditi poslovne prostore i stanove, koji su već dati u zakup i nisu nužni za funkcionisanje države, ali ne i diplomatska predstavništva.

Najviše amandmana, čak 218 podneto je na izmene i dopune Zakona o javnim nabavkama, a najmanje na izmene i dopune Zakona o javnom dugu – četiri amandmana.

Skupština nastavila rad, odbijena inicijativa zaštitnika građana

Skupština Srbije danas je nastavila rad raspravom o 351 amandmanu koji su podneti na set ekonomskih zakona, a čiji je cilj, kako je navela Vlada kao predlagač, sprovođenje strukturalnih reformi i fiskalne konsolidacije. Ranije danas Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravo odbio je inicijativu zaštitnika građana Saše Jankovića u kojoj je ukazao da predlog Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru onemogućava da "organizacije i organi čija je nezavisnost garantovana Ustavom i zakonom, svoj posao rade nezavisno od bilo kog organa vlasti".

Predsednik Odbora Petar Petković rekao je u kratkoj raspravi da se inicijativa odbija jer nije u skladu sa Zakonom o budžetskom finansiranju.

Saša Janković je inicijativu kojom traži podnošenje amandmana na zakon, podneo u saglasnosti s poverenikom Rodoljubom Šabićem, poverenicom Brankicom Janković, predsednikom Državne revizorske institucije Radoslavom Sretenovićem i direktorkom Agencije za borbu protiv korupcije Tatjanom Babić.

Incijativa je upućena, jer je u predlogu Zakona navedeno da u službama Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Državnoj revizorskoj instituciji i Agenciji za borbu protiv korupcije, po predlogu Vlade, maksimalan broj zaposlenih trebalo da utvrdi Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Narodne skupštine.

Na Zakon o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, podneto je ukupno 26 amandmana.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Rasprava o amandmanima u Skupštini Srbije

Izvor: Studio B, 29.Jul.2015

Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju o amandmanima na sedam zakona, među kojima je i Predlog zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru na koji je podneto 26 amandmana...Na taj zakonski predlog amandman je podneo i Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu,...

Nastavak na Studio B...

Pred poslanicima više od 300 amandmana

Izvor: RTS, 29.Jul.2015

Poslanici Skupštine Srbije razmatrali su 351 amandman na sedam zakona, među kojima je i Predlog zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru na koji je podneto 26 amandmana. Na izmene Zakona o javnim nabavkama podneto je 218 amandmana, a na zakonsko rešenje o...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.