NOVI ZAKON POVEĆA PENZIJE U JANUARU

Izvor: Kurir, 05.Jul.2010, 21:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVI ZAKON POVEĆA PENZIJE U JANUARU

BEOGRAD - Novi Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju predviđa povećanje najnižih penzija, duži radni vek i potpuno novi način usklađivanja penzija. Najniže penzije u januaru vanredno će se uskladiti sa kretanjem zarada, javlja RTS.

Nedavno usvojene Izmene zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, Vlada Srbije je prosledila Skupštini. Iako se većina izmena >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << tiče budućih penzionera, donošenje konačne verzije zakona odlagano je zbog novog načina usklađivanja penzija koji je ujedno i odgovor na to kada će penzije biti odmrznute i od čega će zavisiti njihov rast.

Predlog zakona propisuje da se penzije odmrzavaju u aprilu iduće godine. Njihov rast će, tada, podjednako zavisiti od kretanja potrošačkih cena u prethodnih šest meseci i rasta bruto domaćeg proizvoda u protekloj godini.

Na isti način biće uvećane i u aprilu 2012. godine, dok će oktobarska povišica penzija zavisiti samo od kretanja potrošačkih cena.

"Vlada je donela zaključak da se penzije i plate u javnom sektoru na isti način usklađuju, tako da će Zakon o fiskalnoj odgovornosti, koji reguliše rast zarada u javnom sektoru, ući u skupštinsku proceduru zajedno sa izmenama zakona o penzijsko invalidskom osiguranju", rekla je Radina Todović iz Radne grupe za izmene PIO zakona.

Od 2013. godine, na aprilsku povišicu penzija bruto domaći proizvod uticaće samo ako je njegov rast veći od četiri odsto, oktobarska povišica i dalje će zavisiti isključivo od kretanja potrošačkih cena.

"Reforma penzijskog sistema je išla u dva pravca - da se najniže penzije podignu i da se one koje najviše štrče i kojih nema mnogo, malo spuste tako da se odnos najviših i najnižih penzija primakne", rekao je potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić.

Zakon predviđa da se najniže penzije u januaru vanredno usklade sa kretanjem zarada, a poljoprivredne penzije povećavaju za 600 dinara. Za 0,2 odsto smanjuje se najveći lični koeficijent u obračunu penzija, što znači da će budući korisnici najviših penzija imati nešto manja primanja od sadašnjih.

Sva pooštravanja kriterijuma za penzionisanje biće postupna i u pojedinim slučajevima uvodiće se sve do 2023. godine.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.