Izvor: Kurir, 06.Maj.2011, 00:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
OBAMA ODAO POČAST ŽRTVAMA 11. SEPTEMBRA 2001.
Bez ikakvog govora, prvi čovek Amerike položio venac, "sklopio ruke i zatvorio oči" na mestu gde je poginulo više od 2.750 ljudi
NJUJORK - Američki predsednik Barak Obama položio je danas u Njujorku venac na "nultu tačku", odajući počast žrtvama 11. septembra 2001. godine i to četiri dana posle ubistva Osame bin Ladena, koji je "stajao" >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << iz tog terorističkog napada. Predsednik je, bez ikakvog govora, položio venac, "sklopio ruke i zatvorio oči" na mestu gde je poginulo više od 2.750 ljudi.
Tamo gde su se do pre 10 godina nalazile kule-bliznakinje Svetskog trgovinskog centra, srušene u udarima dva oteta putnička aviona, sada je načinjeno obeležje žrtvama tog terorističkog zločina. Polaganju venca prisustvovalo je nekoliko članova porodica žrtava, kao i gradonačelnik i guverner države Njujork i njujorški političari, sa kojima se predsednik pozdravio.
To je prvi Obamin obilazak "nulte tačke" od kako je izabran za predsednika SAD, u novembru 2008. godine. On je pre toga posetio vatrogasnu stanicu na srednjem Menhetnu, čijih je 15 vatrogasaca poginulo prilikom rušenja kula-bliznakinja. Obama je tamo rekao da Amerika, uklanjanjem Bin Ladena, šalje poruku da nikad neće zaboraviti terorističke napade od 11. septembra 2001.
"Kada kažemo da nećemo nikada zaboraviti, mislimo ono što kažemo", rekao je predsednik SAD, koji je razgovarao i podelio skromni ručak sa njujorškim vatrogascima.
Obama je na kratko obišao i policijsku stanicu na donjem Menhetnu, nedaleko od mesta gde se nalazio Svetski trgovinski centar. On je tamo rekao da će pretnji biti i dalje, ali da žrtve terorističkih napada neće biti zaboravljene. Istovremeno, kod Pentagona, u predgrađu Vašingtona, koji je takođe bio meta napada 11. septembra 2001, potpredsednik SAD Džozef Bajden položio je venac na spomenik žrtvama.
Od potvrđenih 2.977 žrtava te terorističke akcije, u njujorškom Svetskom trgovinskom centru stradalo je 2.606 osoba, a u dva oteta aviona 147 putnika i članova posade. U napadu na Pentagon poginulo je 125 ljudi, kao i 59 putnika i članova posade aviona.
U četvrtom otetom avionu, koji se srušio kod Šenksvila, u Pensilvaniji, poginulo je 40 putnika i članova posade. Pored njih, poginulo je i svih 19 otmičara.















