
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Avg.2022, 08:05
Bajden: Ubijen vođa Al Kaide u napadu dronom u Avganistanu
Američki predsednik Džozef Bajden potvrdio je da su SAD ubile lidera "Al Kaide" Ajmana al Zavahirija u napadu dronom tokom vikenda u Avganistanu, što je najveći udarac za tu terorističku organizaciju od ubistva njenog osnivača Osame Bin Ladena 2011. godine.
"Sada je pravda zadovoljena i ovog terorističkog vođe više nema", rekao je Bajden obraćajući se iz Bele kuće.
Američki predsednik, koji se oporavlja od korona virusa, istakao je da je, nakon višemesečnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << planiranja, dao konačno odobrenje za "precizni udar" na 71-godišnjeg vođu Al Kaide.
On je dodao sa će ubistvo Al Zavahirija doneti olakšanje porodicama skoro 3.000 žrtava terorističkog napada u SAD 11. septembra 2001. godine.
Bajden je naglasio da Avganistan nikada više neće biti bezbedno utočište za teroriste, prenosi Bi-Bi-Si.
"Bez obzira na to koliko će dugo trajati, bez obzira na to gde se krijate, ako ste pretnja našem narodu, SAD će vas naći i likvidirati", rekao je Bajden, a dodaje Rojters.
On je dodao da je Al Zavahiri organizovao i druge nasilne akte, uključujući samoubilački bombaški napad na američki razarač "US S Cole" u oktobru 2000. godine, kada je stradalo 17 američkih mornara, kao i napade na američke ambasade u Keniji i Tanzaniji 1998. godine, u kojima je ubijeno 223 ljudi.
Oglasio se i američki državni sekretar Entoni Blinken koji je rekao da su talibani grubo prekršili Sporazum iz Dohe, mirovni sporazum iz 2020. godine, koji su potpisale SAD i talibani radi okončanja Acganistanskog rata.
"Suočeni sa nespremnošću ili nesposobnošću talibana da ispoštuju svoje obaveze, nastavićemo da podržavamo avganistanski narod snažnom humanitarnom pomoći i da se zalažemo za zaštitu njihovih ljudskih prava, naročito žena i devojčica", poručio je Blinken.
Portparol talibana Zabihulah Mudžahid potvrdio je da je došlo do napada i snažno ga osudio, nazivajući ga kršenjem "međunarodnih principa".
Al Zavahiri je ubijen u protivterorističkoj operaciji koju je u nedelju sprovela CIA u Kabulu na balkonu "sigurne kuće", koju je delio sa drugim članovima svoje prodice.
Nije bilo drugih žrtava u napadu.
Al Zavahiri, jedan od najtraženijih terorista na svetu, imao je ključnu ulogu u napadima na Njujork i Vašington 11. septembra 2001. godine zajedno sa osnivačem Al Kaide Osamom bin Ladenom, koga su američke snage likvidirale 2011. u Pakistanu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
"AMERIKA ĆE VAS NAĆI I LIKVIDIRATI" Bajden o ubijenom vođi Al Kaide: Teroriste više nema, PRAVDA JE ZADOVOLJENA
Izvor: Blic, 02.Avg.2022
Američki predsednik Džozef Bajden potvrdio je da su SAD ubile lidera "Al Kaide" Ajmana al Zavahirija u napadu dronom tokom vikenda u Avganistanu, što je najveći udarac za tu terorističku organizaciju od ubistva njenog osnivača Osame Bin Ladena 2011. godine.