Izvor: Radio 021, 24.Nov.2019, 20:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zlostavljanje životinja postalo krivično delo u SAD, kazna i do sedam godina zatvora

Američki Senat usvojio je zakon kojim se surovost prema životinjama proglašava krivičnim delom na nivou cele zemlje.

Takozvani PACT - Zakon o sprečavanju surovosti i mučenja životinja, usvojen je jednoglasno. Zakonom koji je usvojen u Senatu, surovost prema životinjama postaje krivično delo na federalnom nivou, za koji sleduje novčana ili kazna do sedam godina zatvora.

Do nedavno, federalni zakon je zabranjivao samo borbe životinja, a surovost nad životinjama >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << tretirao kao krivično delo samo ukoliko je taj čin zabeležen kamerom, u nameri da se snimak proda. Ipak, zakon nikada nije eksplicitno zabranjivao sam čin mučenja životinja.

Iako svih 50 američkih država imaju zakone o sprečavanju surovosti prema životinjama, ovako sveobuhvatan federalni zakon donet je prvi put u istoriji zemlje. Borci za prava životinja pozdravili su tu promenu, a među njima Savez za humano spasavanje - jedna od najvećih takvih organizacija u SAD.

"Zakon PACT daje federalnim organima nepohodna sredstva da krivično gone počinioce teških dela surovosti prema životinjama. Ovde, u Distriktu Kolumbija slučajevi se često odnose na međudržavnu trgovinu, pošto smo tako blizu Virdžinije i Merilenda. Naši policajci istražuju hiljade slučajeva surovosti nad životinjama godišnje, a imali smo situacije u kojima bi pravda bila zadovoljena da je ovaj zakon bio na snazi", rekao je Kris Šindler, potpredsednik Saveza za humano spasavanje.

Novom merom se zabranjuje da se sisari, ptice, reptili ili vodozemci namerno spaljuju, dave, guše, probadaju ili im se nanose bilo koje druge teške telesne povrede. Počinioci takvih dela se smatraju krivično odgovornim.

Prema podacima FBI, surovost nad životinjama je često povezana sa nasiljem prema ljudima. FBI je tek 2016. počeo da vodi evidenciju svih slučajeva surovosti prema životinjama, a predstavnici Saveza za humano spasavanje veruju da se svake godine dogode na hiljade takvih slučajeva.

Nisu svi, međutim, sasvim zadovoljni zakonom. Mnogi veruju da postoji još mnogo rupa u njemu, koje počinioci mogu da iskoriste.

"Razočaralo me je što je postalo uobičajeno da se prave izuzeci u slučaju tretmana životinja u poljoprivredi, lovu, nauci, pa čak i kod ubijanja životinja radi ishrane", kaže Suzan Laum, direktorka Organizacije za zaštitu pasa u Virdžiniji.

Sada preostaje da predsednik Donald Tramp potpiše PACT zakon. Predstavnički dom u oktobru usvojio je identičnu verziju ovog zakona, koji sada ide u Belu kuću, i očekuje se da će ga predsednik Tramp potpisati.

Autor: Voice of America

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.