Izvor: Radio 021, 01.Dec.2018, 13:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto žene bolje podnose bol od muškaraca?

Uz pomoć elektrostimulacije mišića, muškarci danas mogu da osete kako je to imati kontrakcije i bar na trenutak biti u koži žena na porođaju.

Upravo za porođajne bolove kažu da su možda i najteži, a obavezno uz to dodaju kako muškarci ne bi mogli da ih izdrže. Koliko ima istine u tome – odgovor traži ekipa RTS-a u ginekološko-akušerskoj klinici Narodni front.

Kao anesteziolog sa iskustvom od dve decenije, dr Mijomir Paštar veruje da su porođajni bolovi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << jači čak i od onih koji se javljaju kod operisanih pacijenata. Zato kada njega vide, mnogim porodiljama se vrati osmeh na lice, jer znaju da je stigao epidural, koga na godišnjem nivou primi i do četiri hiljade pacijentkinja.

"To je jedan bol stezanja materice, kontrakcije kada vas boli ceo stomak, taj bol se širi pozadi u leđa, nekad u prepone, bukvalno sve vas boli i bol se pojačava do potpune dilatacije, odnosno to traje satima", kaže dr Paštar, načelnik anestezije i intenzivne terapije u GAK "Narodni front".

Satima ume da boli i zub. A kada boli zub, boli i cela glava. Ko je hrabriji u borbi sa ovim bolom i kako stomatolozi uspevaju da zadrže pacijente u stolici?

"Žene kažu da se plaše, dok muškarci to ne žele da priznaju, ali ja po njihovim reakcijama vidim da su uplašeni i da prosto nekako bol manje trpe. Tako da je bilo i hvatanja za ruke i skakanja iz stolice, svakakvih situacija je bilo", priča stomatolog Boris Stamenković.

Svakakvih situacija ima i u kozmetičkim salonima. Iako su žene procentualno više zastupljene, posete muškaraca pamte se kao anegdote, naročito kada je reč o uraslim noktima, uklanjanju bubuljica i depilaciji.

"Kod njih obavezno pratimo način disanja - mi kad nanesemo vosak i stavimo traku i pre nego što povučem vosak, ja ih dobro pripremim, kažem im da udahnu i pre nego što povučem da izdahnu. Čude se prvo, međutim samo posle u jednom momentu čujete: 'Čekaj, čekaj da udahnem'", navodi kozmetičarka Maja Srdanov.

Bol je subjektivna stvar, a koliki je stepen bola pacijenti ocenjuju na skali. Tako smo bar učili u školi. Ipak, stručnjaci sa Univerziteta Stanford u Kaliforniji tvrde da žene imaju veću toleranciju na bol, posebno kada je reč o reumatskim bolovima i napadima migrene. Zašto je to tako?

"Drugačiji je nadržaj receptornog sistema. Bukvalno to je neurofizološki mehanizam koji je kod žena na drugačijem nivou i drugačije se luče hormoni i nadržaji i sve, tako da žene mogu mnogo više da podnesu bol nego muškarci", objašnjava doktor Vladan Milošević, specijalista anesteziologije sa reanimatologijom u bolnici "Atlas".

A da li su žene osetljiviji i slabiji pol kada je reč o psihičkom bolu?

"U psihoterapijskim kancelarijama se češće viđaju žene i onda bi neko mogao da izvuče zaključak na osnovu toga da one trpe veću bol i da se zato češće javljaju psihoterapeutima. Međutim, to ne mora biti tačno zato što dugi nalazi kažu da takođe žene lakše pričaju o tome i lakše traže pomoć i da je to možda glavni razlog što ih ima više kod pshioterapeuta, a ne to što su povredivije i osetljivije", tvrdi psihoterapeut Fedor Munižaba.

Autor: RTS

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.