Izvor: Radio 021, 08.Feb.2016, 13:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zašto je čokolada loša za pse?
Svi vlasnici pasa znaju da je čokolada loša za njihove ljubimce, ali malo ko zna naučno objašnjenje toga.
Organizacija "The American Chemical Society" odlučila je da objasni zašto psi i čokolada nisu dobra kombinacija.
Zapravo se sve svodi na delovanje molekula zvanog teobromin. Hemijska supstanca teobromin koja se nalazi u čokoladi izuzetno je otrovna za pse, a posebno toksičnom čokoladom se smatra ona sa visokim procentom kakaa.
Teobromin utiče >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << na rad nervnog sistema i bubrega, a kod pasa dovodi do napada, drhtavice i povraćanja. Smatra se da je oko 17 grama kakaa po kilogramu mase toksično za pse, ali se ne preporučuje eksperimentisanje ni sa manjim količinama.
Autor: 021.rs




